A doua nastere vs prima nastere

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo georgianavajiac acum 1 an, 8 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Alexandra Alex
    Participant

Salut! As dori sa cunosc experientele mamicilor care au trecut prin 2 sau mai multe nasteri si cum au diferit una de cealalta?
    Eu am un bebe de 1 an si 7 luni si ma gandesc la bebe 2. Prima nastere a fost vaginala cu anestezie epidurala si a durat max 4 ore. Am avut si o minima epiziotomie. Cu toate ca in timpul travaliului imi spuneam ca la urmatorul copil cu siguranta o sa vreau cezariana, acuma imi doresc tot nastere normala pt ca recuperarea a fost foarte usoara. Multumesc!

Adra Pescarus
    Participant

Buna, in pricipiu, a doua nastere se spune ca este mai usoara decat prima. Desigur, sunt si exceptii, dar care, ca orice exceptii, nu fac decat sa confirme regula. Corpul mamei stie deja ce are de facut. A mai facut-o o data si e mai sigur pe el, va face totul ma usor si mai repede. Travaliul e mai scurt si bebe are drumul batatorit dinainte de fratiorul sau suriara sa. Dupa prima nastere mi-am spus ca nu voi mai naste a doua oara, cu toate ca nasterea a decurs cam cum screi la carte ca trebuie sa fie o prima nastere(12 ore de travaliu, fara anestezii, doar o injectie cu vreo 5 ore inainte pentru col, cica sa-l mai inmoaie…). A doua nastere a venit dupa 7ani si 4luni. Chiar daca a trecut atat de mult timp drumlul tot batatorit era. Travaliul adurat 4 ore si nitel, de la primele simptome pana la iesirea lui bebe. Am nascut fara anestezii, fara injectii, ba era gata-gata si fara epiziotomie(asta chiar mi-ar fi placut sa se intample), insa moasele nu au vrut sa riste si nici eu nu am zis nimic(acum imi pare rau ca nu am fost mai curajoasa si mai increzatoare in corpul meu). Bebe a fost mai mititel decat fratiorul lui cu 200g si avea si apsorelul mai mititel, cred ca nu as fi avut nevoie de acea taietura. Ideea este ca dupa a doua expetienta mi-am spus: sa tot nasti asa! Au fost si acum dureri, le asteptam ma gandeam la ele… dar am terminat mai repede cu ele si m-am recuperat mult mai usor…totul a fost mai simplu, mai frumos, mai repede, mai bine. Iti doresc sanatate, curaj copii sanatosi, sarcina si nastere usoare. Cu bine!

Facebook Profile photo
    georgianavajiac
    Participant

Eu am ramas insarcinata la un an si 9 luni de la prima sarcina, mi-am dormit sa fiediferenta de 2,6 ani intre copii. Mai am putin si nasc. Prima data am nascut tot vaginal cu epidurala, in 6 ore am nascut dupa ruperea apei. Dr spune ca acun o sa fie si mai usor si rapid decat prima data. Nu regret deloc prima nastere, sper ca si acum sa fie la fel de usor.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Ai pus cheile în frigider și nu le găsești? Iată explicația...

Pregnancy brain este denumirea în engleză pentru perioadele acelea din timpul sarcinii în care avem lipsuri de memorie. Este reală sau nu această situație? După...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: