A fost deocheat sau ce s-a intamplat?

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Daniela Hordoan Kiss acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Nicoleta16
    Participant

De felul meu nu sunt superstitioasa insa as vrea sa va povestesc ce ni s-a intamplat aseara.

Am fost cu baietelul meu la o plimbarica pe strazile din jurul blocului si ne-am intalnit cu o vecina care asa s-a mirat de el ca ce mare a crescut, ca ce frumusel este etc…in secunda urmatoare nu mai puteam sa il stapanesc din plans…plangea si suspina si se foia in bratele mele. Cand am intrat in casa nu stiam cum sa il opresc din plansete, imi vena sa plang si eu odata cu el…

Ne vede mama soacra si ne intreba ce am patit…ii povestesc si la care ea imi zice ca baiatul este deocheat si sa o las sa ii zica de deochi…am lasat-o ca nu stiam ce sa mai fac si ce credeti…in urmatoarea clipa baiatul era vesel, radea si nu mai avea nimic.

Nu stiu ce sa mai zic, nu stiu ce sa cred…Chiar o fi fost deocheat? Voi credeti ca exista asa ceva? Eu sper din tot sufletul sa nu se mai intample asa ceva

Facebook Profile photo
    Virtej Daniela
    Participant

Da și băiatului meu i se întâmplă. Într. O zi ne.am întâlnit cu o fosta colega de a mea și mama sa în momentul de la revedere al meu plângea după fata aceea deși era absurd . S.a făcut clatita instant nu putea sa se tina pe picioare 🙁 am sunat o mătușa sa.i spună la cap și ghici ce băiatul și. A revenit . Indicat e sa ii dai cv pe dos sau nu știu alte chestii băbești. Unele chestii chiar sunt adevărate printre ele și deochiul. Toate bune :*

Deochiul este ceva adevarat, iar daca vrei sa iti poti proteja copilul de a mai trece prin astfel de experienta si daca nu ai bunica/vecina la indemana, poti pune un pahar plin cu apa si aprinzi pe rand 3 chibrituri. Dupa ce ai aprins primul chibrit, faci cruci incontinuu deasupra paharului si spui cu voce tare rugaciunea Tatal Nostru pana cand se termina chibritul. In cazul in care chibritul se termina inainte de a termina rugaciunea, inchini paharul cu mana in continuare. Chibritul trebuie aruncat in pahar. La fel procedezi pentru toate cele 3 chibrituri. Apoi, dai copilului sa bea din pahar cate 1 gurita mica de apa, de 3 ori la rand si il poti sterge pe frunte, tample cu apa din pahar.

In cazul in care copilul este deocheat, 1,2, sau toate cele 3 chibrituri vor sta in picioare in pahar, atingand fundul paharului sau vor fi complet scufundate (vor sta orizontal pe fundul paharului).

Si eu am patit la fel cu unul dintre copii, era perfect sanatos si dupa ce ne-am intalnit cu cineva care s-a tot mirat ce a crescut, etc….. am ajuns acasa si i-a fost foarte rau, a vomitat, tremura, i-am facut procedura cu paharul de apa si chibriturile si si-a revenit instant dupa ce i-am dat sa bea cele 3 gurite de apa si i-am sters fruntea si tamplele cu apa din pahar.

Sa va fie de folos! Cu drag.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Vaccinarea antigripală în sarcină. Cât de sigur este acest vaccin pentru...

Deseori,vaccinarea antigripală în sarcină le sperie pe viitoarele mămici, care se întreabă dacă nu cumva acest vaccin îi face rău bebelușului. Pe de altă...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: