Amniocenteza - Totul Despre Mame

Amniocenteza

Acest subiect conține 5 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  Catalina Cristea acum 1 an, 6 luni.

Vizualizare 6 articole - 1 la 6 (din 6 în total)
  • Autor

Ancuta Oprea
    Participant

Mi-a iesit risc de Sindrom Down de 1 la 243 si doctorita care imi supravegheaza sarcina ma sfatuieste sa fac amniocenteza. Imi este un pic teama de aceste test, mi se pare prea intruziv…mai sunt mamici care au facut amniocenteza sa imi povesteasca cum a fost sau daca nu ati facut acest test de ce ati hotarat asa? Multumesc.

Dragă Ancuța, așteptăm și noi cu interes părerile și povestile mămicilor care au trecut printr-un astfel de test iar până atunci te invit să citești și articolul nostru legat de Amniocenteza

darucu
    Participant

Buna Ancuta,
    Am hotarat sa fac doar amniocenteza si nu alte investigatii statistice, din cauza varstei…aveam 42 ani.
    Totul a decurs perfect in primul rand pentru faptul ca am avut incredere in medicul cu care am realizat procedura si pentru ca eram o persoana foarte sanatoasa.
    Cunosc multe mamici care au ales sa faca amniocenteza si care n`au avut nici cel mai mic disconfort ulterior.
    Sfatul meu: cantareste bine situatia, gaseste un medic in care sa ai incredere si gandeste pozitiv.
    Multa sanatate.

Ana Cercel
    Participant

Buna, Ancuta! Am 34 de ani, la dublu test mi-a iesit risc biochimic de 1:50 de sindrom Down. La recomandarea medicului am făcut amniocenteza inclusiv analiza de cariotip. Perioada lunga de așteptare, 3 săptămâni, dar am aflat ca o sa avem un băiețel cu o inversiune pericentrica de heterocromatina la unul din cromozomii 9. Reprezintă un fenotip considerat normal. Am consultat si un doctor genetician, care mi-a recomandat sa facem si noi parintii analiza de cariotip. Astazi am aflat ca bebe din burtica (23 săptămâni) a moștenit de la mine aceasta inversiune si ca mai am in plus si o constrictie secundara alungită la celălalt cromozom 9.
    Multa sănătate și sper ca cele povestite sa fie de ajutor!

Clisu Simona Maria
    Participant

Bună,
    Și eu am avut risc mare de acest sindrom,iar doctorița mi-a recomandat sa fac un test NIPT,asa se numește. Mi s-a recoltat sânge, au fost trimise în Germania pt testare (e un fel de test ADN) și în 3 săptămâni a venit rezultatul.
    Vorbește cu doctorul tău despre acest test înainte de amniocenteza și un caz ca iese pozitiv atunci faci amniocenteza. Singurul inconvenient este prețul testului, care este destul de mult, în jur de 3000 lei.

Catalina Cristea
    Participant

Asa cum au spus fetele,exista o analiza prun care nu stresezi fatul si nu te stresezi nici tu. Plus ca testul genetic este mai sigur.eu as opta ptr el,chiar daca este un pic mai scymp.

Vizualizare 6 articole - 1 la 6 (din 6 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI