Bebe nu accepta legumele - Totul despre mame

Bebe nu accepta legumele

Etichetat: ,

Acest subiect conține 6 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  izabella acum 2 ani, 4 luni.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)
  • Autor

AuroraC
    Participant

Buna ziua,
    Suntem la inceputul diversificarii si fetita mea imi refuza cu vehementa legumele. Nu mai stiu ce combinatie sa folosesc ca sa fie pe gustul ei. Daca ati trecut prin asa ceva va rog sa-mi dati si mie un sfat. Poate ar trebui sa fac o pauza si incerc peste o saptamana sau doua?
    multumesc

miamarinp
    Participant

stai linistita,in final le va accepta. trebuie sa recunoastem ca legumele asa simple nu sunt tocmai bune la gust,asa ca poate daca le vei combina cu fructe le va accepta.

miamarinp
    Participant

si da,o pauza ar fi binevenita,dar doar de cateva zile,apoi i se va parea interesant sa guste din nou acelasi aliment.

cosmina123
    Participant

Am avut aceeasi problema, am rezolvat incercand sa pun mai multe legume dulci la fiecare fel. Ex. cartofi dulci, sfecla rosie, morcovi, mazare. Nu toate odata si nu in cantitati industriale. Asa, la bunul tau simt. Gusta si daca tie-ti place, probabil ca o sa ajunga sa-i placa si ei.
    Bafta!

miamarinp
    Participant

piure de fructe si legume pt bebe
    Ingrediente:
    – fructe si legume la alegere, in cazul nostru mere, pere si morcovi
    – 2 linguri de suc de lamaie (pentru cantitate mare; cand fructele sunt putine, reduceti si sucul de lamaie)

Curatam si spalam foarte bine ingredientele. E bine sa aveti un buretel special, alaturi de cel de vase pentru spalarea fructelor si legumelor. Indiferent cat de bine le spal, tot le curat de coaja. O data fructele pregatite, le punem la fiert intr-un vas emailat, cu apa rece, impreuna cu sucul de lamaie. Nu le lasam sa fiarba prea mult, pentru ca isi pierd calitatile, le lasam doar cat se se inmoaie bine.

Paseram apoi fructele si legumele, pentru a face piure. Pentru a obtine consistenta dorita, subtiati piureul cu zeama in care au fiert fructele. Aaaaa, morcovii fierb mai greu, deci se fierb separat.

Eu combin fructele si legumele: un borcanel cu morcovi si para, unul cu morcov si mar, unul cu mar si para si unul cu de toate.

Portionam piureul in recipientele speciale pentru stocarea mancarii bebelusului si le dam la congelator. Borcanelele mele sunt destul de mari, 180 de gr, insa daca sunteti la inceputul diversificarii si bebe mananca numai 2-3 linguri de piureu, il puteti stoca in tavite pentru facut gheata, asa ca puteti dezgheta foarte rapid o cantitate mica, atat cat va este suficienta.

cosmina123
    Participant

Exemplu de reteta incercata cu succes de mine: Supa crema de telina. E foarte gustoasa, aromata, dulce si hranitoare.
    – pastarnac (e dulce, aromat, bun, ii place la nebunie)
    – morcov
    – ciuperci (1-2)
    – ceapa + usturoi (cantitati la optiunea ta)
    – putin ulei de masline
    – telina
    – paste alfabet (optional)
    Fierbi totul in foarte putina apa, oala acoperita. Cand sunt gata, blenduiesti.
    Eu am mai pus cateva frunze proaspete de busuioc. Mai merge si cu marar sau patrunjel. Asta-i tot.

izabella
    Participant

Fetita unei prietene pana la varsta de 5 ani a refuzat legumele, prefera doar cartofi si carne, iar dulciuri deloc. Insa analizele facute regulat ierseau mereu foarte bine si copilul se dezvolta perfect. Cel mai bine este sa faci analizele copilului si sa incerci toate variantele de combinatii pentu legume.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI