Cand incepe copilul mic sa vorbeasca?

Acest subiect conține 6 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  clownitza acum 1 an, 4 luni.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)
  • Autor

Miruna Iustina
    Participant

De la ce varsta a inceput copilul vostru sa spuna primele cuvinte? Baietelul meu de 1 an si 5 luni doar gangureste – ga-ga,da-da, na-na, cuvinte de genul acesta – dar nu ceva pe intelesul nostru.

Mikidutza
    Participant

Buna ziua,
    Dar micutul merge singur?

Miruna Iustina
    Participant

Da, de mers merge singur inca de 11 luni, intai sustinut acum singurel.
    Ar fi vreo legatura? Multumesc!

Mikidutza
    Participant

Nu, intrebam de curiozitate.

clownitza
    Participant

fetitele 10 luni -aproape 2 ani
    baieteii mai tarziu… uneori nici la 3 ani nu vorbesc…

Fetitele vorbesc mai devreme? Cine a spus asta? Nu e adevarat…nu are nici o legatura cat de devreme sau cat de tarziu vorbeste un copil cu sexul lui… fetita mea abia acum la 3 ani leaga cuvinte si vb in propozitii…si inca nu foarte bine ,bine la ea e si faptul ca aude 3 limbi diferite si uneori nu stie ce sa zica mainrrpede si vb amestecat…stie de toate dar nici nu vrea sa vb prea mult, asa ii e felul…inteldge tot fie ca i se vb in romana, spaniola sau catalana…unii copii sunt mai lenti sau nu sunt siguri pe ei sau pur si simplu nu vor…si copiii care vb mai tarziu mai intai invata sa gandrasca apoi sa vorbeasca…vor vorbi…

clownitza
    Participant

Nu exista reguli dar asa stiu eu si s-a verificat cu ambii copii:
    Fetitele de la 10 luni cam pana la maxim 2 ani. Dupa 2 ani poate fi o problema la fetite.
    Baieteii uneori de la 1 an si 2-3 luni si pot ajunge chiar si la 3 ani si putin.. sunt mai „puturosi”…Stiu si cazuri cu mai mult de 3 ani dar de la 3 ani si jumatate e bine sa il duci la un control…

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: