Ce sa fac in cazul in care doar eu si nimeni altcineva nu-l va vrea?

Acest subiect conține 7 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  NelaElla acum 1 an, 10 luni.

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)
  • Autor

NelaElla
    Participant

Dragi mamici, de aproximativ o saptamana am aflat ca sunt insarcinata. De atunci am trecut de la fericire la agonie si invers. Imi doresc din tot sufletul sa pot fi fericita si linistita si sa ma bucur de omuletul care creste la mine in burtica insa tatal copilului nu vrea sa auda de sarcina. Desi avem o relatie de mai bine de 4 ani (cu mai bune, cu mai rele) niciunul dintre noi nu a avut intentia de a avea un copil…sarcina a venit pe nepregatite.

Avand in vedere ca pana si prietenele mele imi spun sa nu pastrez copilul, tatal lui la fel, imi este greu sa-mi gasesc linistea…mi se rupe sufletul. Nu pot decat sa sper la sprijinul parintilor mei carora inca nu le-am spus, nu stiu cum ar reactiona. Nu, nu sunt o copila, am 26 de ani, cred eu destul de responsabila…insa dupa atat negativism in jurul meu nu stiu ce sa mai cred. Ce sa fac in cazul in care doar eu si nimeni altcineva nu-l va vrea?

Facebook Profile photo
    Mihaela Catalina
    Participant

Buna, sfatul meu este sa pastrezi copilul trauma unui avort nu o s-o uiti niciodata in schimb copilul va creste repede si o sa-ti dai seama inca de la inceput ca nu o sa-ti para rau niciodata pentru faptul ca l-ai pastrat. Iti scriu din experienta mea, am o fetita superba de 3 ani jumatate care imi dovedeste zilnic ca m pentru ce trai, mai am si experienta unui avort recent(nedorit, asa a vrut Domnul) care pot sa zic ca este extrem de dureros si care iti lasa un gol in suflet pe care nu o sa-l pot umple vreodata. Te rog sa te gandesti bine inainte sa faci ceva iremediabil pentru care iti va parea rau toata viata. Persoanele care iti spun sa faci avort nu iti sunt prieteni, un prieten te sustine indiferent de decizia pe care o vei lua.

bgc
    Participant

Buna ziua! Este o decizie extrem de importanta care iti va schimba viata, orice ai alege. Dar este decizia ta si doar a ta. Iubitii vin si pleaca, prietenii la fel, familia ne parasrste la un moment dat. Copilul ramane. Este un angajament pe viata. Viata ta, ca doar tu il asumi (sau nu). Nu cred ca ar trebui sa asculti prea mult parerile celor din jur. Asculta-ti inima. Nimeni nu poate si nu trebuie sa ia decizii in legatura cu viata ta. Tu esti la carma.
    Tot ce pot spune este ca am o fetita si acum astept un baietel. Este tot ceea ce viata mi-a oferit mai bun si mai frumos pana acum. Nu este simplu sa cresti un copil. Insa experienta merita orice efort.

Andreea Albulescu
    Participant

Vorbeste cu parinti tai in primul rand daca ai sustinerea lor nu ai nevoie de nimeni altcineva! Am fost exact in situatia ta ! O sa le fiu recunoscatoare alor mei toata viata! Si lui dumnezeu ii multumesc in fiecare zi pentru minunea pe care mi-a dat-o. Abia de acum o sa simti ca traiesti! Bucura-te de sarcina chiar daca doar pe jumatate!si gura lumii nu o astupa nici pamantul! Ar trebuii sa iti gasesti prietene care au copii ss iti spuna ele ce e mai important un barbat sau un suflet nevinovat! Bafta in alegere!

La 26 de ani nici macar parintii nu trebuie sa se bage in asa decizii.Tu zici ca iti doresti copilasul, cred ca decizia e luata.Eu m-as gandi nu la ce zic prietenii sau partenerul de viata, m-as gandi daca am posibilitatea de a-l creste.Exceptand tarile slab dezvoltate- Romania, Bulgaria, Serbia s.a.m.d as vrea sa iti spun ca la 26 ani femeile nu au 1 copil, ci 2-3, plus cariera, dar nu toate au un partener de viata.E un stil mai contemporan, dar se poate.Cat despre faptul ca sarcina a venit pe nepregatite cred ca la toate mamele a venit pe nepregatite, chiar daca au planificat sa se intample.Nu te trezesti azi si spui <maine o sa se intample (sau peste o saptamana, luna,an)>.Daca este sa alegi un ‘nu’ privitor sarcina, sa fie un ‘nu’ al tau.

paula_raluca22
    Participant

Că îl vrei doar tu este tot ce contează și mai mult decât suficient… Acum aproape 5 ani de zile deveneam mama unui băiețel minunat… Timp de aproape 5 ani am fost mamă singură, însă m-am simțit mai vie ca oricând din ziua în care el a venit pe lume. Nu va fi o decizie uşoară și nici o sarcină uşoară să îți crești copilul singură, vei avea perioade când vei plânge și îți vei spune că el situație nedreaptă și așa este (niciun copil n-ar trebui să crească fără ambii părinți, dar se întâmplă), însă în ciuda tuturor greutăților, lacrimilor și stărilor de agonie nu se va găsi nimic pe lume care să egaleze: privirea plină de căldură a propriului copil, iubirea necondiționată pentru el și din partea lui pentru tine, zâmbetul de pe fața lui care îți va șterge orice supărare, fiecare zi unică și diferită alături de el, privilegiul și minunea de a-i fi mamă… Îți doresc să iei decizia cea mai bună și cea mai potrivită cu ceea ce își dorește sufletul tău.

Facebook Profile photo
    Bota Denisa
    Participant

Draga mea, in primul rand felicitari pentru ca ai in acest moment viata in tine si pentru curajul de a impartasi cu noi o experienta extrem de intima, ca si toate mamicile ti-as recomanda sa te gandesti daca in primul si primul rand TU vrei acest copil si din cate am citi in articolul tau am dedus ca da, atunci nu mai trebuie decat sa iti faci si curaj sa vorbesti cu parintii tai, si eu am devenit mamica la 26 de ani si nu eram pregatita de nici o culoare nu aveam casa stateam in chirie, la a 4-a luna de sarcina a trebuit sa renunt la job pt ca eram extenuata si nu mai faceam fata, plus ca toti mi-au sarit in cap la fel ca si tie dar eu nu am renuntat, nu imi traieste nimeni viata, da este adevarat eu sunt casatorita cu un barbat care ma sustine din toate punctele de vedere dar uneori sa sti ca nu este de ajuns parca vrei ca si cei din jur sa se bucure odata cu tine dar asta este apa de ploaie, eu mi-am crescut baietelul singura aproape pentru ca sotul a plecat in strainatate sa ne faca viata mai usoara plus ca a avut si probleme de sanantate copilul si numai noi stim prin ce am trecut dar iti spun cu mana e inima cand ma uit la copilul meu imi pare rau ca nu l-am facut mai devreme, atata dragoste neconditionata poti primi si atat de implinita vei fii incat vei uita tot ce a fost mai rau, cum spunea o doamna mai sus prietenii vin si pleaca asa si iubitii sau sotii, importanta esti tu si viata care o ai in acest moment in tine. Succes, sarcina usoara si intr-o zi poate o sa vedem o poza cu voi doi.

NelaElla
    Participant

Va multumesc din suflet dragele mele mamici…mii de multumiri de la o mamica. Da! am hotarat ca o sa pastrez copilul, pentru mine a fost o veste minunata insa atitudinea celor din jur m-a descurajat. Am citit tot ce mi-ati scris aici cat si pe facebook si va multumesc pentru toate incurajarile. Intr-adevar ceea ce simt eu este ceea ce conteaza si este suficient pentru mine pentru a lua aceasta hotarare.

In continuare nu am sprijinul tatalui copilului, nu cred ca printr-o minune se va schimba acest lucru, insa sunt sigura ca copilasul va fi foooarte iubit, este sufletul meu inca de pe acum … si le multumesc si parintilor mei pentru ca vor fi niste bunici minunati si am tot sprijinul lor.

Le incurajez pe toate mamicile care sunt in situatia mea sa-si asculte sufletul si sa nu faca ceva care ar regreta toata viata. Din pacate eu nu am avut parte de sprijinul prietenelor mele in aceasta situatie insa l-am gasit in parintii mei si in mamicile de pe acest forum, pe care chiar daca nu le cunosc personal tin sa le multumesc si sa le spun ca le sunt recunoscatoare ca m-au ascultat si m-au incurajat.

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: