Clinica privata sau de stat?

Acest subiect conține 10 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Rahela Donisan acum 1 an, 6 luni.

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 11 în total)
  • Autor

ancav
    Participant

Buna! Unde decideti sa nasteti, la o clinica privata sau de stat? Ce parere aveti despre conditiile de la stat? Eu una nici nu vreau sa aud de stat, am auzit numai experiente foarte neplacute. As vrea sa nasc la privat. Uneori stau si ma gandesc daca nu e un moft, dar cred ca mai de pret este sanatatea mea si a copilului,ca vreau sa raman cu o experienta placuta.
    Voi ce sfaturi imi puteti da?

cosmina123
    Participant

Eu am nascut la stat, la Filantropia, si a fost excelent.

miamarinp
    Participant

Draga mea,cred ca deja ai idee de conditiile spitalelor de stat.Daca financiar iti permiti,eu una te indrum catre o clinica privata.

cosmina123
    Participant

hai sa nu generalizam cu faze gen „la stat e naspa, la privat e minunat”. Sunt exemple bune si colo, si colo. Valabil si invers.

Tolia
    Participant

Eu am nascut la privat si nu a fost un moft ci o alegere inspirata. Am gasit o oferta buna ca si pret, mi-am facut socoteala cam cat m-ar costa la stat (cu camasi de noapte speciale pentru mine, scutece, creme, spagi..etc) si am ajuns aproape la aceeasi suma ca la privat. Si am ales clinica privata si nu regret nici un moment. Suntem o familie cu venituri normale spre modeste (doar sotul lucreaza), dar nu a fost un moft si nici un efort exagerat de mare.
    Inainte sa alegem clinica privata, am vizitat si maternitatea unde era angajat doctorul care mi-a urmarit sarcina si am fost total nemultumita: nu foarte curat, saloane mici cu multe paturi, comportament destul de urat al asistentelor….
    Pentru mine si baietelul meu, clinica privata a fost cea mai buna alegere.

cosmina123
    Participant

Buna,

Eu am nascut la stat, la Filantropia, iar experienta mea a fost mult peste asteptarile mele. In sensul bun, ma refer. Am ajuns acolo din intamplare, planuiam sa nasc la privat, animata de vesnicele stereotipuri (ca fara spaga nu te baga nimeni in seama, ca nu sunt atenti, ca se poarta urat etc etc). Insa ruperea membranelor in saptamana 33 de sarcina a insemnat ca voi naste la stat, ca vreau sau nu.
    Si asa am ajuns la Filantropia, despre care am numai cuvinte de lauda.
    Daca ar fi sa o iau de la capat si sa am de ales, m-as informa mai bine inainte de a lua o decizie. Adica as vorbi cu femei care au nascut la stat, as vorbi si cu cele care au nascut la privat, as incerca sa nu fiu carcotasa si sa analizez obiectiv avantajele si dezavantajele pentru fiecare optiune in parte.

cosmina123
    Participant

Sa vorbesc un pic despre conditiile de care am avut eu parte la maternitatea de stat.
    Camera cu doua paturi, foarte curata (se facea curat de doua ori pe zi, parca), paturile foarte confortabile, rabatabile. Baie cu dus la doua camere – si aici se golea cosul foarte des. Frigider si aer conditionat.
    Eu zic ca sunt conditii bune chiar si pentru o clinica particulara.
    Mesele – 3 pe zi – servite in caserole individuale, aduse de la o firma de catering. Totul frumos ambalat, curat, gustos.

cosmina123
    Participant

miamarinp, nu cred ca trebuie sa generalizezi in privinta spitalelor de stat. Si nici in privinta clinicilor particulare.
    Nu cred ca am fost o exceptie sa nasc la stat si sa dau de conditii foarte bune, personal foarte bine pregatit si care nu alerga dupa bani, per total, o experienta pozitiva.
    In Bucuresti ai de unde alege cand vine vorba de maternitati de stat. Cu provincia e mai nasoala treaba…

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 11 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Vaccinarea antigripală în sarcină. Cât de sigur este acest vaccin pentru...

Deseori,vaccinarea antigripală în sarcină le sperie pe viitoarele mămici, care se întreabă dacă nu cumva acest vaccin îi face rău bebelușului. Pe de altă...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: