Cojite pe cap la bebe – cum le indepartez?

Acest subiect conține 4 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Adriana Feraru acum 1 an, 6 luni.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)
  • Autor

Savu Cosmina
    Participant

Mamici, ajutati-ma va rog, fetita mea a facut cojite pe cap, zici ca are solzi, cu toate ca o limpezesc foarte bine de fiecare data dupa baita. Nu stiu de la ce i-a aparut. S-a mai confruntat cineva cu asta? Si daca da cum ati scapat de ele? De la ce apar?

Facebook Profile photo
    Mihaela C
    Participant

Cat are bebele? Daca are o luna, doua de cand s-a nascut, e normal. Se numesc cruste de lapte. Nu trebuie sa faceți nimic special pentru a le inlatura. Puteți peria scalpul cu o perie speciala pentru bebelusi, usor, fara a apasa, pentru a se lua doar cele care sunt desprinse. Se gasesc in farmacii creme care inmoaie crusta, dar parerea mea e sa le lasati sa se elimine in mod natural. Apar ca reactie a pielii copilului cu mediul inconjurator, din cate stiu 🙂 apar la cam toti bebelusii, nu trebuie sa va ingrijorati deloc.

Si baietelul meu a avut ceva de genul o perioada de vreo 2 saptamani. Cu ulei de masline sterilizat am rezolvat problema. Inainte de baita cu cateva ore aplicam local ulei de masline, apoi il spalam cu produs pentru bebelusi. In cateva zile au disparut. Mare atentie si la produsele de igiena. Nu toate sunt bune. Eu am folosit pentru primele luni numai produse naturale, cat mai organice si pentru piele sensibila. Oricum, nu e ceva de ingrijorat, poate trec de la sine. Multa sanatate!

Savu Cosmina
    Participant

La noi au aparut cam de o saptamana. Folosim un sampon pentru bebei pentru piele sensibila dar am crezut ca am gresit eu undeva cand ii fac baita la cap 🙂 O sa incerc sa i le inmoi cu ulei de masline inainte de baita…mi se pare mai natural decat cu mai stiu eu ce lotiuni din comert. Multumesc frumos pentru sfat…m-ati mai linistit.

Facebook Profile photo
    Adriana Feraru
    Participant

Și băiețelul meu a făcut cruste și anterior crustelor a avut și bubite micuțe. Sunt normale, taratele de grâu pot grăbi curățarea lor, iar uleiul de măsline este emolient.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Vaccinarea antigripală în sarcină. Cât de sigur este acest vaccin pentru...

Deseori,vaccinarea antigripală în sarcină le sperie pe viitoarele mămici, care se întreabă dacă nu cumva acest vaccin îi face rău bebelușului. Pe de altă...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: