Copilul meu este agresiv si ma musca. Ce pot sa fac?

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Nicole Nasta acum 1 an, 6 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Codruta Manea
    Participant

Am un baiat de 2 an si 8 luni care atunci cand nu ii convine ceva il apuca furia si ma loveste, ma trage de par si pe deasupra ma mai si musca. Si nu stiu cum sa il opresc. Degeaba tip la el ca mai rau face. Nici cu frumosul nu merge. Nu stiu cum sa il dezvat de aceste obiceiuri. Ma simt lipsita de solutii 🙁 Ce pot sa fac?

Facebook Profile photo
    Nicole Nasta
    Participant

Si fetita mea cea „mare” a inceput sa aiba astfel de comportament in jurul varstei de 1an jumate. Acum are 2 ani si 3 luni. Am stat o perioada de un an la parintii mei, si am cedat presiunilor lor si ii mai dadeam cate o palma la fund si o certam… Nu era corect fata de ea, asa ca m-am oprit din a ii aplica orice fel de pedeapsa. Am vazut ce anume ii declanseaza aceste crize de furie si am incercat sa le elimin pe cat posibil, sa vorbesc si mai mult cu ea, din suflet, nu doar asa… Inca mai are crize, uneori se trezeste si noaptea urland ca nu ii convine ceva(ca e invelita sau dezvelita de ex). Inca nu am gasit o solutie minune, am incercat tot felul de metode, dar pana la urma cred ca singura solutie este sa caut intelegere in sufletul meu si sa actionez doar cu dragostea pe care o am fata de ea. E adevarat ca de multe ori ma doare inima si simt ca nu mai am putere, mai ales ca nici nu prea vorbeste-doar spune cateva cuvinte, in rest bodoganeste in limba ei. Am vazut ca imita aproape tot ceea ce fac, incerc sa fiu eu linistita pe cat posibil, sa nu fac gesturi bruste, sa nu ridic tonul. Pe de alta parte, ea a fost mai nervoasa de cand s-a nascut(si eu am fost agitata in timpul sarcinii-facultate, servici, casa) si ma gandesc ca e si asta un motiv. La a doua sarcina am fost mult mai linistita si se cunoaste ca al doilea copil e ca un inger de cuminte.
    Ma gandesc ca fetita mai mare e asa pt ca poate nu i-am satisfacut toate nevoile la timp cand a fost bebelus, fiind proaspata mamica ma luam dupa ce spuneau altii: da-i aia, da-i cealalta(lapte praf de exemplu sau picaturi de colici, sau gel dentar sau nurofen), aveam asa multi binevoitori in jurul meu ca nu imi mai ascultam instinctul, plus scandaluri cu soacra care efectiv nu ma lasa sa ma bucur de perioada aceea impreuna cu bebelusul meu. Deci, eu cred ca sunt cumva din vina noastra aceste frustrari si crize. Trebuie sa fim empatici, sa ii tratam cu iubire chiar si atunci cand le interzicem sa ne loveasca pe noi sau pe fratiorii lor. Si un alt lucru: cred ca trebuie sa le aratam ca ii iubim pe ei mai mult decat lucrurile din casa: daca sparge o cana, daca mazgaleste un perete, daca strica un telefon-nu conteaza, sunt doar lucruri, ei incearca doar sa descopere utilitatea fiecarui lucru. Lucrurile se pot schimba foarte usor, curatenia se face usor, e mi greu dintr-un copil bolnav sa faci unul sanatos. Deci…bazeaza-te pe instinctul tau si asculta-ti inima: pana la urma e „bucata” din tine, vorba aia. Bataia, tipetele, pedepsele nu fac decat mai rau. Eu sunt un copil care am fost corectat prin bataie, pedepse si vorbe urate(cum ar fi „proasto” sau „numai prostii stii sa faci, dar bun nimica”) si sunt lucruri care ma dor si astazi, de multe ori deschideam gura fara sa gandesc si ii „auzeam” pe mama sau pe tata. Nu mai dezvolt, ca nu cred ca te ajuta prea mult experienta mea, doar sa fii sigura pe iubirea pe care i-o porti puiului tau, asta cred ca e cel mai important si nu cred ca ai cum sa gresesti.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Vaccinarea antigripală în sarcină. Cât de sigur este acest vaccin pentru...

Deseori,vaccinarea antigripală în sarcină le sperie pe viitoarele mămici, care se întreabă dacă nu cumva acest vaccin îi face rău bebelușului. Pe de altă...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: