Credeţi că ne-am putea creşte copiii fără să pomenim ruşinea? - Totul Despre Mame

Credeţi că ne-am putea creşte copiii fără să pomenim ruşinea?

Acest subiect conține 0 răspunsuri are 1 voce și a fost actualizat ultima dată de TOTUL DESPRE MAME TOTUL DESPRE MAME acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor

Cu toţii am crescut cu refrenul “Să-ţi fie ruşine!” răsunându-ne în urechi. Probabil ne-am promis că nu îl vom livra şi noi copiilor noştri pe post de atenţionare şi pedeapsă universală pentru cele mai variate năzbâtii. Şi, totuşi, de câte ori nu ţi-au ieşit odioasele vorbă pe gură, fără să vrei?

„E ruşine să plângi (mai ales dacă eşti băiat), e ruşine să spui ce simţi, e ruşine să faci pipi în pat noaptea, e ruşine să nu o asculţi pe mama, e ruşine să nu spui “Bună ziua”, e ruşine să spui ce crezi (“nenea de lângă noi miroase urât”), e ruşine să mai dormi cu un ursuleţ la matusalemică vârstă de patru ani, e ruşine să mai fii alăptat după şase luni (sau un an, sau un an şi jumătate), e ruşine să fii fetiţă şi să îţi murdăreşti rochiţa cu mâncare.”

Este momentul să ne întrebăm dacă dorim să sădim această voce şi în sufletul copiilor noştri. Ne dorim oare ca şi ei să ajungă nişte adulţi care să târască după ei lunga listă a ruşinii?

Credeţi că ne-am putea creşte copiii fără să pomenim ruşinea?

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI