Cu ce curatam limba bebelusului cand este alba? - Totul Despre Mame

Cu ce curatam limba bebelusului cand este alba?

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Amalia_Amy acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Amalia_Amy
    Participant

Cu ce o curatati limba bebelusului cand este alba? sau e obligatoriu sa o curat? Bebelusa mea are 2 luni si nu am curatat-o niciodata. Trebuie neaparat sa o curat si daca da cu ce? ca auzisem de o solutie cu glicerina dar habar nu am ce sa cer la farmacie. Va multumesc…

Loredana Raduta
    Participant

Draga Amy,

Mie pediatrul mi-a recomandat sa îi curat limbuta lui bebe zilnic. Altfel, poate sa facă afte în gurita.
    Fierbi 100ml apa, o răcești și adaugi 1 linguriță bicarbonat de sodiu alimentar, agitand pana se dizolva.
    Badijonezi degetul cu o compresa sterilă și tapotezi usor limbuta copilului. După aceea, cu alta compresa sterila înfășurată pe deget o sa ștergi limbuta cu Glicerina cu stamicin. Acesta este un preparat pe care îl poți comanda în anumite farmacii.

Sper sa iti fie util sfatul.
    Cu drag

Amalia_Amy
    Participant

Buna, Loredana.

Trebuie curatata limbuta zilnic? Of, mie pediatrul nu mi-a zis nimic de acest lucru. Am auzit intamplator niste mamici in parc si m-am activat :(. Multumesc mult pentru sfat. Chiar astazi o sa merg la farmacie sa comand glicerina cu stamicin.

O zi frumoasa! :-*

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI