Cu ce curatam limba bebelusului cand este alba?

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Amalia_Amy acum 1 an, 3 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Amalia_Amy
    Participant

Cu ce o curatati limba bebelusului cand este alba? sau e obligatoriu sa o curat? Bebelusa mea are 2 luni si nu am curatat-o niciodata. Trebuie neaparat sa o curat si daca da cu ce? ca auzisem de o solutie cu glicerina dar habar nu am ce sa cer la farmacie. Va multumesc…

Facebook Profile photo
    Loredana Raduta
    Participant

Draga Amy,

Mie pediatrul mi-a recomandat sa îi curat limbuta lui bebe zilnic. Altfel, poate sa facă afte în gurita.
    Fierbi 100ml apa, o răcești și adaugi 1 linguriță bicarbonat de sodiu alimentar, agitand pana se dizolva.
    Badijonezi degetul cu o compresa sterilă și tapotezi usor limbuta copilului. După aceea, cu alta compresa sterila înfășurată pe deget o sa ștergi limbuta cu Glicerina cu stamicin. Acesta este un preparat pe care îl poți comanda în anumite farmacii.

Sper sa iti fie util sfatul.
    Cu drag

Amalia_Amy
    Participant

Buna, Loredana.

Trebuie curatata limbuta zilnic? Of, mie pediatrul nu mi-a zis nimic de acest lucru. Am auzit intamplator niste mamici in parc si m-am activat :(. Multumesc mult pentru sfat. Chiar astazi o sa merg la farmacie sa comand glicerina cu stamicin.

O zi frumoasa! :-*

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: