Cu ce dezinfectam parchetul?

Acest subiect conține 3 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  Mira acum 1 an, 11 luni.

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)
  • Autor

Mihaela Maria
    Participant

Bebe Mihnea a inceput sa mearga de-a busilea, se joaca pe jos, baga manutele in gurita. Incerc sa tin cat mai multa curatenie pe jos ca sa nu pateasca ceva. Voi cu ce stergeti parchetul? poate o mama mai experimentata are o optiune mai buna 🙂

Andrei Miau
    Participant

noi evitam produsele chimice cat putem de mult… asa ca parchetul / gresia le stergem cu apa cu otet (otetul e dezinfectant)… iar in caz de accidente majore (in perioada de renuntare la scutec) apa cu clor…

la fel pt baie (se gasesc pe aici niste produse bio fara prea multe chimicale pt spalat/curatat baia)…

In acelasi timp insa contactul cu diverse chestii naturale nu fac decat sa intareasca sistemul imunitar… iar cand bebe Mihnea iese pe afara sunt sigur ca o sa pape pamant/nisip/crengutze si orice altceva care gaseste pe jos…

pt partea de speriat (desi nu cred ca ai nevoie): acum ceva ani (10 poate) s-au facut niste masuratori prin parcul Herastrau (cel mai mare parc din Bucuresti) si au gasit particule de caca de catzel in mod consistent in aerul de pana la 10-15 cm de sol… asa ca daca tot e expus bebe la caca de catzel in mod constant, personal, nu cred ca trebuie sa te stresezi prea mult de ce se intampla in casa…

Loredana Ioan
    Participant

Si noi la fel…evitam produsele chimice, folosim produse bio de curatat…parchet, geamuri, baie, chiuvete…pentru toata casa 🙂

Mira
    Participant

Eu am avut un mop cu abur. Puneam uneori putin otet in vasul acestuia si spalam asa cu el. Dar nu mi-am omorat cocoasa prea tare. Copilul mai trebuie sa fie si expus putin la murdarie. Nu am spalat niciodata zilnic. Daca imi amintesc bine…aveam timp doar o data pe saptamana. In rst, gateam ca disperata mancare sanatoasa pt copil si pt noi, ultra-sofisticata chiar, ma jucam enorm cu copilul, ieseam afara mult. Igiena excesiva nu a fost deloc pe lista mea. In mod deliberat am evitat. Mereu m-am gandit ca eu, cand eram mica, mama nu devasta podelele de curatenie, bunica le fel. Am trait normal, intr-o casa moderat de curata si toti am fost sanatosi, fara probleme care sa vina din zona asta, a igienei. Dar ce mi-am dorit cu ardoare sa evit au fost substantele chimice. Si chiar am reusit – fara clor, fara cif, fara detergenti de podele, fara Pronto pt praf. Doar apa, otet, carpe antistatice, abur, sapun de casa, nuci de sapun etc.

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Vaccinarea antigripală în sarcină. Cât de sigur este acest vaccin pentru...

Deseori,vaccinarea antigripală în sarcină le sperie pe viitoarele mămici, care se întreabă dacă nu cumva acest vaccin îi face rău bebelușului. Pe de altă...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: