cu ce spalati bebelusul pe corp si cap

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo georgianavajiac acum 1 an, 6 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Loredana34
    Participant

Buna mamici. Din experienta voastra de mamici voi cu ce ati spalat bebelusul pe corp si pe cap atunci cand era nou-nascut? Ati folosit sapun pentru bebelusi sau produsele de tip gel/sampon pentru bebelusi? Multumesc mult.

Daniela
    Participant

Buna. Eu am nascut in Austria. Aici se recomanda sa NU spalam bebelusul cu sapun, geluri de dus etc. Bebelusul, se recomanda, sa fie spalat cu un amestec de apa calda, un pic de lapte si ulei de masline sau migdale. Orice tip de sapun sau gel de dus, chiar si cel special, contine substante chimice care, in timp, afecteaza capacitatea pielii de a-si pastra elasticitatea, hidratrea etc. In plus, este mic si nu se murdareste. Nu are nevoie de sapun. Pielea este curata si miroase frumos, oricum.

Facebook Profile photo
    georgianavajiac
    Participant

Am folosit gata bioderma. Acum sunt la sarcina II si stiu cu sigurantaca in primele saptamani nu o sa folosesc nici un fel de gel/sampon. Las pielea sa respire si apa e suficienta pt ei la inceput.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: