Cum dau jos burtica dupa operatia de cezariana?

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  miamarinp acum 2 ani, 4 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

DianaB
    Participant

Buna! Am nascut acum 3,5 luni. Am luat in timpul sarcinii 12 kg si la o saptamana de la nastere aveam exact cat aveam inainte de a ramane insarcinata.Dar burta mi-a ramas la dimensiuni mult mai mari ca inainte.

Cum sunt operata de cezariana nu stiu daca am voie sa fac abdomene..asa ca nu stiu cum as putea sa o dau jos cat mai repede ca sa intru si eu in hainele mele vechi.

Aveti vreun sfat?

cosmina123
    Participant

Eu am nascut natural, asa ca nu stiu daca ce zic aici ti se aplica, dar…
    Varianta 1: iti iei manduca/ orice ssc si incepi sa-ti porti copilul. In cazul meu, colacul s-a topit considerabil in timp record.
    Varianta 2 (in continuarea variantei 1): exercitii din „plank position”. De fapt, pozitia asta e in sine un exercitiu. Trebuie sa stai ca la flotari, in maini, cu bratele indoite – pe youtube sunt o groaza de exemplificari.
    Mi-a placut ca exercitiul asta poate fi facut fara pregatiri speciale, oricand am putin timp la-ndemana. La mine a functionat.

miamarinp
    Participant

trebuie sa ai rabdare. a mea(burta) s-a retras abia dupa un an de zile. daca esti sigura ca nu e grasime,mai asteapta.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Vaccinarea antigripală în sarcină. Cât de sigur este acest vaccin pentru...

Deseori,vaccinarea antigripală în sarcină le sperie pe viitoarele mămici, care se întreabă dacă nu cumva acest vaccin îi face rău bebelușului. Pe de altă...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: