Copilul mofturos la mancare? - Totul despre mame

Cum imi conving copilul mofturos sa manance?

Etichetat: 

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anca Cateriniuc acum 2 ani, 1 lună.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Stella_Iordan
    Participant

Am un baietel de 3 ani si a inceput sa refuze sa manance. Il intreb ce vrea sa manance,ii prepar, apoi spune nu vreau …nu-mi place. Gatesc special pt el,exact ceea ce stiu ca-i place
    Bea lapte cam 3 -4 pahare pe zi , apa , biscuiti,dar mancare nu vrea sub nici-o forma.

Teodora Luca
    Participant

Buna,eu cred ca ar fi bine sa citesti putin despre biscuiti….din cate stiu eu biscuitii au doar aport caloric, nu si nutritiv. Apoi urmareste ce cantitate mananca copilul tau, in combinatia cu apa dau senzatia de satietate, prin urmare nu mananca pentru ca nu ii este foame….Inainte cu o ora de o masa principala poti sa-i dai sa manance un fruct, in nici un caz biscuiti.Incearca…Succes si sper sa-ti fi fost de folos cat de putin.

Anca Cateriniuc
    Participant

Si baietelul meu obisnuia sa bea mult lapte pe zi pana acum 2 luni cand am ajuns la o Dr minunata pentru imunizare, care mi-a schimbat complet alimentatia si modul in care trebuie sa manance. Si Andrei era mofturos la mancare, pana cand si-a dat seama ca nu mai are alte alternative! Mi-a fost mie foarte greu sa il dezobisnuiesc dar a fost spre binele lui. Acum bea maxim o cana de lapte pe zi (aparent dupa 3 ani laptele nu mai are aport in nimic), e important sa manance cat mai diversificat: carne, legume crude, branza, cascaval. Dulciurile a trebuit sa le scot aproape de tot. Mi-a spus doar in weekend si doar facute in casa :(… Ideea de baza e sa nu ii mai dai alternative daca nu mananca ce ii pui in fata. Va manca cand ii e foame, crede-ma ca am incercat. E f greu pentru noi ca mame dar va fi bine pe termen lung pentru el. Baietelul meu are 3 ani si 4 luni si are 17 kg, dar nu manca carne aproape deloc si nici legume crude nu vroia sa vada. Era mai tot timpul bolnav anul asta, dar acum de cand am schimbat regimul alimentar si ne imunizam 🙂 cu tratament special, avem 3 luni de sanatate (chiar daca merge la gradinita)!
    Multa rabdare si succes!

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI