Curatarea suzetei / Mestecarea mancarii bebelusului cu gura

Acest subiect conține 0 răspunsuri are 1 voce și a fost actualizat ultima dată de  Mamica_Cleo acum 1 an, 7 luni.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor

Mamica_Cleo
    Participant

Va propun un exercitiu de imaginatie:

1. copilul scapa suzeta pe jos iar mama o baga in gura ca sa o curete
    2. mama mesteca mancarea bebelusului pentru ca bucatile de mancare sa nu fie prea mari pentru el

Pur si simplu eu raman inmarmurita de un astfel de tablou. Tare as vrea sa aud explicatia unei mame care aplica aceste proceduri. Poate ca nu gaseste in acel moment alte solutii decat cele de mai sus asa ca m-am gandit sa le oferim noi cateva idei.

Eu pot spune ca atunci cand iesim iau cu mine in geana o suzeta de rezerva, servetele umede, o sticla cu apa iar daca se intampla sa ii cada pe jos suzeta atunci o am pe cea de rezerva. Iar daca cade si suzeta de rezerva o clatesc cu apa si niciun caz in gura mea.

In ceea ce priveste mestecarea mancarii in gura, in ziua de astazi avem cu totii la indemana o razatoare, un mixer, pana la urma un cutit si o furculita cu care sa taiem/pasam mancarea. Se stie ca adultii au forte multe bacterii in gura iar copii le pot lua si numai bine nu le face acest lucru.

Poate aceste lucruri sunt niste banalitati pentru multe dintre noi, dar raman surprinsa cat de multe mame vad mestecand mancarea si bagand suzeta in gura.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Vaccinarea antigripală în sarcină. Cât de sigur este acest vaccin pentru...

Deseori,vaccinarea antigripală în sarcină le sperie pe viitoarele mămici, care se întreabă dacă nu cumva acest vaccin îi face rău bebelușului. Pe de altă...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: