Daca ai probleme cu ochii se mai recomanda nastere naturala? Daca da, in ce con - Totul Despre Mame

Daca ai probleme cu ochii se mai recomanda nastere naturala? Daca da, in ce con

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  GeorgiannaE acum 1 an, 9 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Stefana Oancea
    Participant

Eu am miopie -3,25, oftalmologul mi-a spus ca nu ar fi probleme sa nasc natural, dar doctorul ginecolog este in dubii, zice ca este riscul mare. Daca n-as fi vazut ce efect are travaliul asupra ochiilor la o prietena de-a mea as fi vrut si eu sa nasc natural.

Vreo mamica care are probleme de vedere si a nascut natural imi poate da mai multe detalii daca i s-a recomandat nastere naturala si in ce conditii?

GeorgiannaE
    Participant

Buna! Eu am nascut natural in 2013 in Bucuresti si am miopie -3.25 OS si -3.50 OD. Travaliul si nasterea in sine nu au avut efecte negative asupra ochilor mei. Am nascut in conditii normale (am facut epidurala spre sfarsitul travaliului, insa fara vreo legatura cu miopia si, cu toate acestea am simtit contractiile si efortul) si ma bucur ca am ales sa nasc natural deoarece totul a decurs foarte rapid si imediat dupa nastere m-am simtit perfect. Iti sugerez sa consulti un medic pro nastere naturala deoarece, din pacate, nu toti medicii sustin nasterile naturale, ci prefera sa faca cezariene programate pe banda rulanta si se leaga de diverse motive pentru a determina viitoarele mame sa recurga la aceasta solutie. In plus, din cate m-am documentat, riscul de dezlipire a retinei apare la miopiile foarte mari (peste -8) si oricum nu are legatura numai cu nasterea in sine, ci poate surveni in urma oricarui efort sporit depus.

Sper ca te ajuta!

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI