Daca esti insarcinata ti se spune ca copilul are Sindromul Down ce ai face?

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  splashop acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Anne-Marie
    Participant

In urma unei analize de sange in urma caruia ti se poate spune daca bebelusul este suspect de sindromul Down am aflat ca la varsta de 21 de ani riscul este de cam 1/1145. Din pacate mie riscul mi-a iesit 1/68. Desi doctorul care se ocupa de sarcina mea mi-a spus ca aceste analize nu sunt 100% sigure imi este teama … asa ca doctorul mi-a recomandat sa fac amniocenteza. Am facut amniocenteza iar rezultatul a iesit negativ iar bebe este bine.

Desi pana la urma rezultatul a fost favorabil pentru bebe stau si acum si ma gandesc ce sa fi facut in cazul in care aflam ca bebe are sindromul down…
    Oare este mai bine cand afli din timp si mai poti face ceva … sau te linistesti si te gandesti ca il poti ajuta mai bine cand este in viata ta…

splashop
    Participant

Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie, riscul fiind de 1/96, la 29 de ani. Cu mine doctorul ecografist nu a fost asa de bland, mi-a spus ca este vorba de o sarcina „proasta”, ceea ce ne-a facut atat pe mine cat si pe sotul meu sa nu mai fim aceiasi cateva luni bune pana a iesit rezultatul amniocentezei. Si in cazul nostru rezultatul a fost unul favorabil, insa aceleasi intrebari inca ne macina si pe noi si cred ca nu exista raspunsuri clare. Din punctul meu de vedere este mai bine cand afli din timp cu ce se poate confrunta copilul tau, insa ce decizie iei in momentul in care rezultatul nu este unul favorabil tine de fiecare in parte, de trairirile, puterea de caracter si de ce nu, slabiciunile fiecaruia.

Facebook Profile photo
    Ana Maria Pop
    Participant

La varsta de 26 ani am ramas insarcinata un bebe foarte tare dorit dar la prima analiza de sange dublu test rezultatul este sindrom down 1:58 iar la triplu test tub neural 1:50 iar pe ecograf se vedea perfect k bebe nu avea nici una dintre cele 2 diagnostice…urmand un test harmony care confirma ca nu exista nici o sansa ca sa se nasca cu vreo malformatie…mai tarziu urmand sa fac si amiocenteza din cauza femurului care a stagnat on crestere 2 sapt fiind diagnosticat cu probabilitate de piticism…ma gandesc si eu daca chair era adevarat ce ne- au iesit la primele analize…asa s-a nascut la 34 de sapt cu 1050 gr dqr din fericire nu avea nici unul din malformatiile care mi-au iesit…este perfect sanatos in pofida greutati mici la nastere…sper din suflet sa nu mai treaca nimeni peste asa o sarcina grea cu atatea probleme

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Vaccinarea antigripală în sarcină. Cât de sigur este acest vaccin pentru...

Deseori,vaccinarea antigripală în sarcină le sperie pe viitoarele mămici, care se întreabă dacă nu cumva acest vaccin îi face rău bebelușului. Pe de altă...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: