Daca nu ai nascut natural inseamana ca nu esti femeie/mama adevarata - Totul Despre Mame

Daca nu ai nascut natural inseamana ca nu esti femeie/mama adevarata

Acest subiect conține 3 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 1 an, 7 luni.

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)
  • Autor

Cata_Lyna
    Participant

Mamici, voi considerati ca daca o femeie naste prin cezariana si nu natural inseamna ca nu este femeie/mama?

Am avut aseara o disputa cu cineva din familie despre acest lucru si spunea acea persoana ca numai cele care nasc natural sunt femei/mame adevarate.

Ei bine eu am nascut prin cezariana si vreau sa zic doar atat: cum ai nascut nu este atat de important cata vreme a rezultat o mama si un bebelus sanatos. Daca ai nascut prin cezariana nu inseamana ca bebe te va iubi mai putin si nici ca tu il vei iubi mai putin pe el. Sa fi mama, o femeie adevarata, insemana mult mai mult – disponibilitatea de a-ti tine copilul in brate cat mai mult, de a il iubi si ocroti, nopti nedormite, rabdare, planuri, vacantele, povestile spuse la culcare etc

Sa cred vreodata ca puiul meu o sa-mi reproseze ca l-am nascut prin cezariana? O sa-mi reproseze cu siguranta sute de alte lucruri dar ma indoiesc ca asta va fi pe lista.

Roxana Lazar
    Participant

Si eu am nascut tot prin cezariana, dar asta pt ca nu s.a putut natural, de miercuri noaptea de la 2 pana vineri la 14.33 am avut contractii, travaliul,tot la cate 2, 3 max 5 min distanta si m.am dilatat foarte putin,plus alte probleme legate de greutatea mea (am pus 31kg in sarcina) si greutatea copilului 3450g si 53cm, precizez ca locuiesc in Germania, iar aici ai intr.adevar dreptul sa alegi ce vrei sa faci… natural sau cezariana… iar daca ai ales natural, nu poti sa schimbi in timpul travaliului pe cezariana,ma rugam plangand sa.mi faca cezariana in a doua noapte de dureri pt ca eram epuizata din lipsa somnului, raspunsul a fost un NU batut in cuie… pana cand… mi.au verificat mutterpass.ul si au vazut exact ce s.a intamplat pe parcursul sarcinii,kg mele si dimensiunile copilului, iar atunci m.au programat abia abia la cezariana, deci n.a fost o chestie voita… da, a fost voita pt ca nu mai suportam durerile, nu puteam dormi, manca etc etc si asta timp de 36,5 ore, nu doresc nimanui asta! Dar…. asta inseamna ca nu sunt mama??? Sincer, consider ca sunt multe mame care nasc natural si habar n.au ce inseamna cuvantul „mama” ca sa nu mai spunem ca nu au „legatura” acea speciala cu copilul, ca nu.i inteleg nevoile sau e un copil facut doar din interes! Eu, mama cu cezariana, mi.am dorit enorm copilul pe care acum il strang la piept, am vb cu el din prima clipa a aflarii frumoasei vesti, am asteptat cu sufletul la gura sa.l pot strange in brate si apropo, probabil si din cauza asta nu sunt o „mama adevarata” am facut cezariana treaza, partial anesteziata nu total,expre ca sa.mi pot vedea copilul si sa.l pot atinge, sa.l stiu sanatos!
    Dar am eu o intrebare, femeile care nu alapteaza cum sunt considerate??? Degeaba nasti natural si ai lapte din prima secunda, dar… nu ai chef sa alaptezi pt ca iti strici sanii, pt ca „nu am avut lapte” sau mai stiu eu ce scuze tembele mai exista! Dragele mele… am alaptat din primul moment in care am avut copilul in brate, iar laptele mi.a venit dupa 3 zile, m.am chinuit ce.i drept pt ca am avut sfarcurile negre din cauza ranilor, nici macar bluza nu o suportam sa le atinga, iar asta a durat vreo 3 sapt numai, luam copilul in brate si ma plimbam prin casa cu el la san iar in acelasi timp luam si peretii sau dulapurile la rand ca o nebuna, cand ma loveam la cap cand la picior si plangeam intr.una, dar n.am renuntat, in prima luna a pus un kilogram jumate, dublu decat trebuia si…. asta inseamna ca nu sunt mama??? Nu cred!!! Ba da, sunt o mama si o femeie adevarata pt ca am suferit o data cu fiul meu si m.am bucurat impreuna cu el pt fiecare moment si cel mai important, am luat doar sfaturi care mi s.au parut mie ok, mi.am crescut baiatul cum am crezut eu ca e mai bine,fara mama,tata sau bunici(cum fac altele)!!! ???

Alina Ilisăi
    Participant

sunt femei care nasc natural si isi abandoneaza copii sau chiar le iau viata cu propriile maini. ele merita sa fie numite mame doar pentru simplu fapt ca au nascut natural???? e o prostie.
    mame sunt acele femei care si-ar da si viata pentru copii lor. sunt atatea femei care nici macar nu pot sa ramana insarcinate dar reusesc sa adopte si sa creasca copii pe care nu i-au nascut. merita sa fie numite mame din toate punctele de vedere. deci conteaza sa fii mama pentru copilul tau….nu conteaza modul in care a venit pe lume!

Anonim

Ideal ar fi sa nu judecati alte femei pentru au facut alte alegeri in privinta copiilor lor. Nu sunt suficient de multe dovezi (si in date absolute, cifrele sunt mici), ca nasterea naturala sau alaptarea fac copilul mai destept, mai sanatos mai ceva.

Fiecare isi alege felul in care isi creste copilul si sincera sa fiu, cand voi comentati in felul asta si le judecati, si le numiti mai mult/mai putini femei, voi sunteti the asshole. Lasati femeile sa aleaga, care e problema daca nu vrea sa alapteze pentru ca vrea sa isi pastreze fermitatea sanilor? Este total alegerea ei, tu uita-te in caruciorul tau si vezi-ti de copilul tau, ca se plictiseste in timp ce faci pe mama-eroina (urasc expresia asta) si iti expui marele sacrificiu online. Daca esti multumita cu tine si alegerile tale, de ce simti nevoia sa lovesti alte persoane? Vrei sa fii laudata, vrei o medalie, e ceva ce iti lipseste? Esti fericita, foarte bine, exprima-ti fericirea fara sa judeci pe restul care au alt mod de a-si trai viata si creste copiii.

p.s. intentionez sa nasc natural si sa alaptez, dar nu vreau sa fac mare caz si sa ma exprim pe toate canalele, laudandu-ma cu deciziile mele incredibile, sacrificiile majore pe care le fac si viata pe care o las de-o parte pentru copil. Daca nu merge (una sau cealalta), am alte optiuni si imi fac singura alegerea asta (eventual discut cu sotul, ca el e singurul care poate avea o opinie in povestea asta, nu voi). Doamna Ruxandra, nu ai un cuvant de spus aici, asa ca, de ce nu alegi tu sa iti exprimi fericirea si multumirea FARA sa judeci alte persoane pentru alte alegeri? De cand e viata altora asa de importanta incat trebuie sa comentezi ceva pe marginea subiectului?

Eu cand citesct astfel de articole, judecati, ma gandesc ca sunteti fiinte extrem de nefericite si neimplinite, daca simtiti nevoia sa loviti in persoane care nu gandesc si traiesc ca voi. E ok, sincer, noua nu ne pasa de opiniile si judecata voastra.

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI