De ce copilul meu nu vorbeşte? - Totul Despre Mame

De ce copilul meu nu vorbeşte?

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Maria Paltin acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Luiza Grosu
    Participant

Sunt mama unui băieţel de un an şi zece luni și ceea ce mă ingrijorează este că până în momentul de faţă nu vorbeşte. Nu spune decât mama şi tata foarte rar. Vorbim cu el foarte mult (chiar de când era în burtică), povestim mult, citim cărți, însă el când vrea să ne spună ceva arată cu degetul ceea ce vrea. De ce nu vorbește? Oare s-a obișnuit mai comod să arate în loc să vorbească?

Maria Paltin
    Participant

Imi amintesc cum baietelul meu avea vreo 2 ani si zicea cuvinte de baza- mama, tata, caca, pipi, si inca cateva poate. Si intr-o zi in parc prietenul lui de acceasi varsta-2 ani- imi povesteste cum ca el ar vrea sa mearga in Elvetia cu trenul!- tot exprimat frumos intr-o propozitie coerenta- subiect predicat, accorduri facute.
    Copiii se dezvolta fiecare in proprii timpi si termeni. Faptul ca zice mama si tata inseamna ca nu are nicio problema si o sa vorbeasca cand o sa aiba el chef 🙂 vezi cazul Einstein.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI