De ce lesina copilul mic? - Totul Despre Mame

De ce lesina copilul mic?

Acest subiect conține 5 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  Ana Maria Glavan acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 6 articole - 1 la 6 (din 6 în total)
  • Autor

Ana Maria Glavan
    Participant

Ieri in parc fetita mea mai mare a lovit-o din greseala pe cea mica la manuta cand s-au dat pe tobogan. Nu a plans cine stie ce, doar o maraiala asa fara lacrimi, iar in timp ce o masam pe manuta s-a intins pe jos, aproape ca a picat daca nu eram langa ea, s-a invinetit la fata, era foarte rece la manute si nu mai reactiona. Nu mai stiam ce sa fac, ma panicasem rau, mi-a adus o mamica niste apa si am udat-o pe fata si abia atunci a reactionat. Dupa cateva momente nu mai avea nimic, i-a revenit si culoarea in obraji, era vioaie, a uitat de manuta si s-a jucat in continuare.

Nu este prima data cand ni s-a intamplat asa. Anul trecut prin octombrie-noiembrie, am fost la doctor si a trebuit sa ii luam sange pentru niste analize. De obicei la doctor este foarte calma, chiar si atunci nu avea nimic, era linistita, si cand s-a apropiat asistenta de ea cu seringa, s-a lasat moale pe spate si nu mai reactiona. A reusit asistenta sa o faca sa isi revina, a venit si doctora noastra si atunci mi-a zis ca este vorba de spasmul hohotului de plans, ca atunci cand copilul plange foarte intens isi poate pierde cunostinta.

Chestia pe care nu o inteleg este ca ea nu face crize intense de plans, este cumintica, nu se enerveaza, nu plange repede. Asa ca nu stiu daca este de la spasmul hohotului de plans, mai ales ca ni s-a intamplat a doua oara, iar acum nu era niciun medic de fata.

Voua vi s-a intamplat asa ceva cu copilul vostru? Ati primit vreun raspuns de la ce lesina copilul?

Daniela Ionela
    Participant

Buna. Am pățit si eu asa cv cu fetita mea.chiar este vb de spasmul hohotului de plâns.Am mers cu ea la diversi medici pana cineva ma trimes la un medic psihiatru.a fost consultată si mi sa prescris un tratament care conținea un sirop timoril si pastile de piracetam.a fost foarte bun acel tratament,încă de la primele doze nu mi a mai lesinat fetita deloc.au trecut de atunci 4 ani.mergi cu ea la medic pt k se poate agrava starea..bafta

Bere Aurelia
    Participant

Buna dragi mamici de pitici…..sa stiti ca si eu am probleme de acest gen cu fetita mea de 3 ani. Cum au inceput….la 10 luni a cazut de pe canapea direct in cap( nu era distanta mare) va dati seama ca am luato imediat in brate…..si cand am vazuto….eu era sa lesin….era mov la gurita si-a intors ochii peste cap si nu a mai reactionat…era o leguma in bratele mele,va dati seama ca m-am panicat am inceput sa urlu….un vecin a chemat salvarea. Ajunse acolo mi-au spus sa nu ma mai panichez pt ca fetita are spasmul hohotului de plans(uitasem sa va spun ca fetita pana a ajuns salvarea isi revenise) nu mi-a dat nici un tratament pt ca medicul a spus ca acest spasm nu este o boala ci o manifestare. Vreau sa va mai spun ca de atunci a mai lesinat de vreo 3-4 ori dar doar cand se lovea.am fost cu ea si la oradea pt ca acolo au aparaturi i-am facut eeg,rmn,test psihologic nu are nimic copilul meu….doar ca atunci cand se loveste nu stie sa isi controleze acea frica si „prefera” sa lesine..asa mi- a spus medicul neurolog.mi-a spus ca eu am mai multa nevoie de medic decat fetita pt ca ma panichez ft repede ???. Asa ca mamicilor cele care sunteti „panicoase” ca si mine linistitiva pt xa voi trebuie sa fiti ” treze sa va puteti ajuta copilul sa- si revina. Multa sanatate

Ana Maria Glavan
    Participant

Multumesc mult mamici pentru raspunsuri. Intr-adevar asa mi-a spus si pediatra cand s-a intamplat prima data ca ar fi vorba despre spasmul hohotul de plans. As merge si eu totusi la un medic neurolog sa o vada si daca este vorba de asta sa imi dea mai multe detalii si mai ales sa-mi spuna ce sa fac eu cand se intampla…pentru ca ma panichez foarte tare.

Multumesc inca o data. Va tin la curent mamici. Va pup!

Daniela Ionela
    Participant

Buna din nou.Eu am fost la neurolog si mi a spus k nu exista tratament si asa o sa se manifeste pana la vârsta de 5-6 ani…iti spun din experienta mergi la un psihiatru pt copii si nu o sa ti para rau.multa sanatate

Ana Maria Glavan
    Participant

Buna mamici, am fost pana la urma la medicul neurolog, si nici noua nu ne-a dat niciun tratament. Pur si simplu asa se va manifesta, nu se poate controla si de plans ajunge sa lesine. Trebuie ca noi mamicile sa ne tinem cu firea si sa ii ajutam sa-si revina. Multa sanatate!

Vizualizare 6 articole - 1 la 6 (din 6 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI