Departe de Romania, departe de ai mei... - Totul Despre Mame

Departe de Romania, departe de ai mei…

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Mihaela Ailenei acum 1 an, 8 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Aly_Aly
    Participant

Pentru o viata mai buna am plecat din Romania. Am plecat dar nu ne-am lasat separati de distanta. Inima noastra este tot acolo cand vine vorba de familie, de radacini, de obiceiuri, de traditii, de…. multe lucruri. Stiu secunda cu secunda ce inseamna sa fi singur departe de familie, chiar daca mi-am intemeiat propria familie aici.

Mi-as fi dorit din tot sufletul ca parintii mei sa ma vada insarcinata, sa fie langa mine la nastere si sa ma pot baza pe ajutorul lor cu Maria atunci cand am nevoie. Stiu cum se uita ai mei dupa Maria pe ecranul calculatorului. Cum ne roaga sa venim acasa. Stiu cum este sa intorci camera ca sa nu iti vada o lacrima in coltul ochiului, cum schimbi subiectul. Deja mi se pare ca au imbatranit mult de cand am plecat, ma doare rau inima si ma abtin sa nu plang cand ma intreaba cand venim acasa cu nepotica lor. Cred ca suparare mai mare pentru o mama nu exista decat sa isi stie copilul singur departe, printre straini si fara ajutor.

Hai ca nu mai scriu ca deja ma apuca plansul…ce pot sa va spun? Pentru cele plecate din tara departe de parintii lor…sa fiti tari ca si pana acum.

Sper sa descopar aici mamici care au aceleasi trairi, ganduri griji ca si mine…Vom merge acasa in Romania in primavara-vara asta si abia astept 🙂

Mihaela Ailenei
    Participant

inteleg perfect ceea ce spui. sunt in acceasi situatie si te inteleg foarte bine. asa am fost noi romanii blestemati sa trebuiasca sa plecam din tara pentru un trai mai bun. mi as dori emorn sa ma intorc in tara…dar gandul ca nu ne vor ajunge banii pe care ii castigam in tara sa ne intretinem acolo ne face sa ne mai gandim inco odata inainte sa facem pasul asta.
    hai sa te incurajez putin… eu sunt foarte mandra ca am reusit impreuna cu sotul meu sa ne descurecam singuri cu copilul. de la nastere si pana in ziua de astazi, cand copilul are 3 ani jumatate. daca eram in tara cu sigurante ne era mai greu, din cauza rudelor care mereu vin cu sfaturi din batrani si care de multe ori iti creeaza mai multe probleme in cuplu decat te ajuta cu copilul. si spun asta din propria experienta. Noi am botezat copilul in tara si vreau sa iti spun ca am regretat si voi regreta toata viata pasul asta. au fost cele mai grele 2 saptamani pentru mine de cand sunt mamica. toate neamurile au impresia ca stiu mai multe decat tine si in loc sa te ajute si sa te sustina nu fac decat sa critice si sa isi dea cu parerea.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI