Dermatita atopica

Acest subiect conține 4 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo ioana.n acum 1 an, 4 luni.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)
  • Autor

arriel
    Participant

Buna mamicilor,

Bebelusa mea a fost diagnosticata cu dermatita atopica. Am ajuns acasa, m-am documentat despre dermatita, am aflat ca e o afectiune care poate trece in cativa ani sau poate persista toata viata.

Noi respectam si cateva reguli pentru a tine dermatita sub control:
    – toate hainele care vin in contact cu pielea sunt din bumbac 100%;
    – spalam cu detergent fara parfum si pentru piele sensibila;
    – facem baita decat din 2 in 2 zile doar cu apa fiarta si adusa la temperatura de maxim 35 grade celsius sa nu fie prea fierbinte,;
    – ii dam cu crema Exomega pe tot corpul dupa baita, iar pe fata de fiecare data dupa ce ne spalam;

Din nefericire dermatologul meu nu reuseste sa imi recomande niciun tratament-crema care sa ii faca bine . Am incercat cu elocom crema si a dat rezultate  dar pentru scurta durata pentru ca dupa 3 zile i-au reaparut bubitele.

Daca aveti probleme cu dermatita atopica imi puteti da cateva sfaturi si eventual o recomandare unde sa merg cu bebe pentru un alt control?

Facebook Profile photo
    Dana Gradinaru
    Participant

Buna, ti-l recomand pe Doctorul Rares Simu, alergolog. tel programare 0213173791.

iza
    Participant

Buna,

Si noi avem aceiasi problema.am fost la dermatolog si ne-a prescris tratatment cu crema Cutivate pe cinci zile si apoi hidratare cu ulei. (Noi folosim ulei de cocos).suntem la a treia zi de tratament si se vede rezultatul.Dr. a spus ca in curs de 5 zile se retrage.daca reapare zona rosie, sa il dau din nou cu crema 2 zile.

Insanatosire,
    Iza

Facebook Profile photo
    Adina Zosin
    Participant

Cu tot respectul fata de grija ce o purtati copilului dvs, dar cred ca exagerati cu ingrijirea „la virgula” a copilului. Daca aveti cunostinta de medicina psihosomatica, veti afla ca atitudinea supraprotectoare asupra copilului provoaca boli de piele. Nu sunt in masura sa va dau sfaturi cum sa va cresteti copilul, insa este un lucru valabil si la adulti, cu cat esti mai preocupat sa nu contactezi bacterii din exterior si ai o ingrijire excesiva a pielii, cu atat mai predispus esti la bolile de piele. Desigur, subiectul e mai amplu. In plus, lasati toate cremele scumpe din farmacii si folositi ulei de cocos si ulei de masline. Sunt naturale, ieftine si cu siguranta, mai bune, daca spuneti ca nu functioneaza a la long. Sanatate!

Facebook Profile photo
    ioana.n
    Participant

Si fetita mea a fost diagnosticata cu dermatita atopica. Medicul mi-a prescris un unguent pe care l-am preparat la farmacie. A ajutat foarte mult, in doua zile i-au trecut bubitele. Mai multe detalii pe privat.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

diabetul gestaţional

Lucruri pe care nu le ştiai despre diabetul gestaţional

Probabil cunoşti lucruri generale despre diabetul care poate să fie diagnosticat în timpul celor nouă luni de sarcină. De ce apare diabetul gestaţional, este...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI