Este fata si o va chema Miruna!

Etichetat: , ,

Acest subiect conține 7 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Catalina Cristea acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)
  • Autor

Theodora
    Participant

Nu stiu de ce dar la fiecare ecografie la care am fost in timpul sarcinii, copilul meu era cand baiat cand fata. Pentru ca nu stiam daca va fi fata sau baiat trebuia sa fim pregatiti cu doua nume atunci cand va veni pe lume.

Problema pentru mine si sotul meu era ca nu gaseam niciun nume de fata care sa ne placa, care sa zicem asta este! Am tot cautat pe site-uri, am cerut parere in familie, la prieteni…nimic nu era pe placul nostru…

Intr-o noapte, daca imi amintesc eu bine, era cam cu vreo 2-3 saptamani inainte sa nasc, am visat ca mergeam cu masina in concediu si eram in fata langa sotul meu. La un moment dat sotul meu se intoarce si spune: „Miruna, stai cuminte tata!” Am intors capul si am vazut ca sarea pe bancheta din spate o fetita frumoasa foc, cu parul ondulat si negru exact ca al meu…

L-am trezit imediat pe sotul meu si i-am spus: „Este fata! Am vazut-o! Este fata si o va chema Miruna!” Sotul s-a trezit buimac si s-a inveselit dintr-o data…Miruna…chiar nu ne-am gandit la numele acesta…imi place!

Peste citeva saptamini se nastea Miruna 🙂

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? Aveti vreo poveste in spatele alegerii facute? Sunt tare curioasa 🙂

Facebook Profile photo
    Criscriv32
    Participant

Pe fata mea de 1 luna jumatate o cheama Natalia. Numele l-am ales dinainte sa stiu ca voi avea un copil.Mi-a placut foarte mult si am zis ca tot e nume de Sfant imi doresc doar un singur nume sa poarte si pe sot il cheama Adrian. In concluzie,ii serbam in august pe amandoi „Sf Adrian si Natalia”☺

Facebook Profile photo
    Pi Si Ca
    Participant

Stiam ca va fi baiat…problema era ca ne placeau prea multe nume…asa ca am.scris pe biletele toate numele care ne placeau,vro 15 la numar…am.pus totul intr un bol si am.extras fiecare cate unu..ca la Loto :)) am zis sa decida destinul..si a iesit Eduard-Patrick..aveam cam 6 luni de sarcina atunci.si asa a ramas Eduard-Patrick

Facebook Profile photo
    Alisa Ivanova
    Participant

Teana (in majoritatea limbilor)=Tianlai (in mandarina) si inseamna sunetul naturii in zori de zi.S-a nascut la 8.30 am, avem si o parte asiatica in familie, ea fiind conceputa pe meleagurile lor.

Facebook Profile photo
    Germina Dinu
    Participant

Și p pitica mea d 8 l o cheamă Natalia Olivia. Născută la câteva zile distanta de ziua soțului p care îl cheamă Adrian. Am zis sa se sărbătorească împreună. Olivia am ales cu o seara inainte sa nasc. Fiind născută când copii sunt în vacanta..vroiam un nume d sfânt sa duca și ea bobi la școală. Am mulți prieteni care au suferit din aceasta cauza.?

De mica stiam ca daca voi avea un baiat va fi Bogdan…dar Dzeu ne-a trimis deocamdata o fetita,Ema, nu stiam cum o va chema pt ca tot timpul ma gandeam la baietel. Am reinceput sa ma uit la serialul Friends…si fetita actorilor mei preferati a fost Emma. Atunci m-am hotarat sa fie si fetita mea Ema (la noi doar cu un m). Sanatate multa

Theodora
    Participant

Ce nume frumoase au copilasii vostri, mamici!

Noi nu am ales si un al doilea nume, imi pare rau acum ca nu are si un nume de sfant cum ati ales voi…dar eram mult prea fericiti ca am gasit numele Miruna ca sa ne mai gandim la altceva 🙂

Pi Si Ca, foarte ingenios…15 nume preferate, ati avut de unde alege.

Ana Maria, deci nu-mi vine sa cred…la fel s-a intamplat si nasei mele de cununie…ei aveau deja o fetita Sofia si la al doilea copil, care a fost tot fetita, nu erau inca hotarati, si a vizionat serialul Friends si asa a ales numele Ema…tot cu un singur M :))

Va pup mamici! Multa sanatate puiutilor!

Facebook Profile photo
    Catalina Cristea
    Participant

Eu am făcut o fixatie pentru nune românești. Am spus ca daca e fetita ii voi spune Smaranda,de la Smarandita popii a lui Creanga.La prima eco i-am spus eu doctoriței ca este baietel.M-a intrebat de unde stiu si i-am spus ca e simplu,nu am nici un nume de baietel in minte. Si asa a fost.Prin luna a 6-a,gandindu-ne la nume a aparut numele Stefan…si acum avem un Stefanut de 9luni,nascut in iunie,ca sa se sarbatoreasca de doua ori!:))

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

beneficiile detartrajului dentar în sarcină

Care sunt beneficiile detartrajului dentar în sarcină

Care sunt beneficiile detartrajului dentar în sarcină? Multiple. Detartrajul și examenul anual stomatologic nu numai că sunt sigure, dar sunt și recomandate în timpul...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: