Este normal sa nu faca atatea zile?

Acest subiect conține 5 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Mihaela C acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 6 articole - 1 la 6 (din 6 în total)
  • Autor

Flory84
    Participant

Mamici va cer si eu ajutorul. Baietelul meu de 5 luni, nu a facut deloc caca, astazi ar fi a 3-a zi, si se cam schimonoseste la fata si nu prea papa (el papa doar san)…este normal sa nu faca atatea zile? El face cam in fiecare si sau macar o zi da una nu.

Ce sa fac? Sa incerc cu un termometru sau supozitor sa il ajut? Voi ati patit asa ?

Facebook Profile photo
    Cristina Leu
    Participant

Buna mami eu zic sa incerci cu un pic de ceai neindulcit sau cu un supozitor special pt bebe .cu termometru nu cumva sa il ranesti.multa sanatate di nu e normal de la san sa se constipe

Facebook Profile photo
    Isac Cristina Maria
    Participant

Buna mamica, sfatul meu este sa discuti cu un pediatru cand simti ca este ceva in neregula cu puiutul tau, chiar daca ai impresia ca este ceva banal… Mai bine sa ceri sfatul unei persoane avizate, decat sa aplici tot felul de metode de pe forumuri, chiar daca in unele cazuri au functionat.

Facebook Profile photo
    Madalina22
    Participant

Nu se dă ceai (poate produce anemie pt că absoarbe fierul din organism)..nu se bagă termometrul..masaj pe burtică în sensul acelor de ceasornic sau mișcându-i piciorușele simulând mersul bicicletei..dacă nu este diversificat poți mânca tu o portocală sau prune(de obicei portocala mâncată de mamă îl face pe copil să aibe scaun)..dacă este diversificat îi poți da pară la abur și blenduita..supozitorul să fie ultima variantă dacă niciuna nu merge..dacă este alăptat e normal să nu aibe scaun și 10 zile.

Facebook Profile photo
    Dia Diana
    Participant

Hey! Buna..
    Eu am o fetita de doar 3luni,e hranita si cu lapte praf dar si la san. La inceput iesea cu scaunul la fiecare masa dar apoi o data la 2zile. Initial am crezut ca e constipata si am folosit supozitoare,in fiecare zi, ceaiuri intre mese.. Dar nimic nu parea sa dea rezultate. Asa ca am mers la pediatru, ni sa spus ca bebe poate sa nu iasa afara chiar si cate 3zile fara a fi constipat. Si ni sa dat cv pt a suplimenta flora intestinala..ProTectis se numeste.
    Dar cred ca cel mai bn e mergi la pediatru.

Facebook Profile photo
    Mihaela C
    Participant

Bebelusul meu facea o data pe saptamana inainte de diversificare, manca doar san. Nu trebuie sa iti faci griji. E normal la copii alaptati exclusiv sa faca mai rar pentru ca asimileaza corpul mult mai bine laptele decat cel artificial. La inceput ma speriasem si eu, dar am aflat ca e normal. Nu are cum sa se constipe. Atat timp cat uda scutece, nu e nici o problema. Sa urmariti scaunul cand treceti la diveraificare, dar nu cred ca vor fi probleme. Bebele meu face acum o zi da, una nu (8 luni) diversificat si alaptat. Desi si acum se mai intampla sa faca mai rar atunci cand mananca mai mult san si mai putina mancare (in caz de eruptie dentara, puseu de crestere, achizitii cognitive etc.) . Daca chiar considerati ca e necesar, incercati cu un sfert sau o jumatate de supozitor cu glicerina pentru copii. Veti vedea ca va face fara probleme si relativ moale. Constipatia e cand scaunul e foarte tare/uscat si eliminat cu dificultate.

Vizualizare 6 articole - 1 la 6 (din 6 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: