Fetita mea este foarte timida. Ce pot sa fac? - Totul Despre Mame

Fetita mea este foarte timida. Ce pot sa fac?

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Dorina acum 1 an, 7 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Teo Barbu
    Participant

Fetita mea este foarte timida. La gradinita, mi-a spus educatoarea ca nu vrea sa participe la activitati, ca nu spune poezii, nu vrea sa repete cand i se spune o poezie sau un cantecel, desi acasa ni le spune noua sau pur si simplu o aud cantand un cantecel pe care nu aveam idee ca-l stie.

Si in parc cand ies cu ea nu prea socializeaza cu copii, niciodata nu este ea cea care da tonul unui joc, cand vorbeste cu cineva tine ochii numai in jos si raspunde foarte incet.

Eu ma gandesc ca este in mare parte vina mea…si eu sunt mai timida din fire. Ce pot sa fac sa fie mai comunicativa cu cei din jur, sa nu mai fie asa timida?

Dorina
    Participant

Nu stiu ce varsta are fetita ta, (presupun ca undeva intre 3 si 5 ani), dar cred ca reactioneaza asa pentru ca nu are incredere in ea, nu este sigura.
    Ce ai putea incerca pentru inceput ar fi sa-i dezvolti increderea in ea.
    Adica, ori de cate ori face ceva, sa ii arati ca ai vazut, ca iti place si sa o lauzi.
    Daca ceea ce a facut nu este ceea ce asteptai, sa nu o certi, sa ii arati ca ai observat, DAR ca AR FI IESIT SI MAI BINE (FRUMOS), DACA… <ce ar fi sa incercam si asa? poate ne place mai mult…
    Poate ar fi bine sa ii arati ca si ea are dreptul sa faca alegeri si ca tu o sustii si daca ceva nu iese bine, nu este un capat de lume (doar invatam din greseli, nu?), vedem cum rezolvam… ca doar orice problema are o solutie…
    Ma refer la alegeri de genul:
    – ‘mami are nevoie de ajutor, este in pana de idei, ce ti-ar place sa mananci la cina? asta sau asta? ‘si sa faci neaparat ce a ales ea
    -´astazi e asa frumos afara.. ce zici, merem in parc sau la la matusa X?’ si la fel, faci ce alege ea
    – ‘pentru ca mergem la ziua lui Y si tu esti frumoasa in orice te-ai imbraca, ce rochita ti-ar place: asta rosie sau asta galbena?’ si la fel, ii respecti alegerea

Eu nu cred ca timiditatea este ereditara; Cred ca asta vine din mediul in care creste. Se dezvolta in situatiile in care in preajma ei este cineva foarte critic, cineva care simte nevoia sa faca observatii tot timpul.
    Am observat parinti care, de multe ori cand se adreseaza copilului, incep cu: nu pune mana, nu te urca acolo, nu atinge pisica, nu vorbi, nu manca asta, nu te uita la .., nu ai voie sa….,TOATE CU NU
    Daca tot timpul pui frane copilului, din indiferent ce motiv, va fa stresat, nesigur, nu va avea initiativa, ii omori creativitatea si dorinta de a face ceva.

Deci, eu as lucra la incredere.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI