Fetita mea este oparita la fundulet

Acest subiect conține 8 răspunsuri are 9 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Iulia Paduraru acum 1 an, 3 luni.

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 9 în total)
  • Autor

Diana Sirbu
    Participant

Mămici ajutor…fetita mea de 5 luni este oparita la fundulet rau de tot…e rosie rau la fundulet cu niste brobonite roși. I-am dat cu toate cremele din lume, am lasat-o fara pampers si tot nimic. Ea face caca de vreo 5-6 ori pe zi, normal nu diaree si este alaptata la san.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Facebook Profile photo
    Viorica Rusu
    Participant

Buna, eu am folosit pentru fetita mea Bepanthen, are o textura usoara si lasa pielea sa respire. Am fost foarte multumita. Sper sa va ajute!

Facebook Profile photo
    Ioana Serban Chinã
    Participant

Ajuta în situația ăsta sa nu folosești șervețele umede pt toaleta, doar apa și săpun. Schimbat scutec după fiecare scaun. Atenție la alimentația ta. Răbdare și o sa treacă. Sudocrem și crema cu galbenele ( de la steaua divina). Succes!

Facebook Profile photo
    Catalina Ungureanu
    Participant

Salut Diana Sarbu!Si eu am patit ceva asemanator cu fetita mea si am procedat astfel:am lasat-o in primul rand cat mai mult fara Pampers, apoi am curatat-o cu ceai de galbenele si dupa cu apa.Am sters-o usor cu un prosopel din bumbac si am aplicat de fiecare data sudocrem. In trei zile nu mai avea nimic.Succes!

Facebook Profile photo
    Mariana Pop
    Participant

Salut diana sirbu crema baby făcută în farmacii Îți recomand ,noi suntem foarte mulțumite de ea o folosim de când am ieșit din maternitate la recomandarea unei asistente foarte draguta …..și nu e scumpa .

Facebook Profile photo
    Alex Albu
    Participant

Salut.

Noi am avut succes considerabil cu bicarbonat alimentar dizolvat in apa sau ceai de musetel.

In cazurile din acestea extreme cu roseata si bubite am folosit combinatia completa:
    – aerisit cat mai mult
    – tamponat cu solutia de bicarbonat
    – dupa ce se usuca bepanthen pana intra in piele
    – apoi sudocrem

Mult noroc !

SofiaM
    Participant

Buna, Am avut aceasta problema si eu cu baietelul cand era mic si nici o crema din comerț nu a reusit sa il faca bine. Pediatra mi-a recomandat atunci albastru de metil. Am pus pe un tampon de bumbac albastru de metil si l-am dat pe toata zona afectata. Rezultatele s-au vazut dupa prima aplicare. Este un foarte bun cicatrizant. Sanatate multa!

Andreea Sterea
    Participant

Mi s-a intamplat sa se opareasca des, amandoi copiii, cu toate ca ii spalam in fiecare seara in ceai de musetel si galbenele. Cremele ajuta la preventie nu la tratament. Repede am rezolvat cu ceaiul de pelin. Sterge-o de mai multe ori pe zi cu fese sterile immuiate in ceai, si de fiecare data cand ii schimbi scutecul. Vei vedea ca de la prima spalare va fi mai bine. Garantat!

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 9 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

simptome ale sarcinii

Simptome mai puțin comune ale sarcinii

Simptomele sarcinii sunt cunoscute și recunoscute de aproape orice femeie. Există, însă, câteva simptome mai puțin comune, pe care le-ai putea avea înainte chiar...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI