Furia laptelui

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  mamianca acum 1 an, 11 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Bogdana R
    Participant

Am nascut de o saptamana, alaptez insa de ieri imi simt sanii tari ca pietrele, durerosi si inflamati…cu alte cuvinte ma confrunt cu furia laptelui. Imi puteti da cateva sfaturi cum sa procedez sa „tratez” aceasta furie a laptelui … imi este teama sa nu fie mai rau sa nu mai pot alapta.

Multumesc frumos pentru orice ajutor!

mamianca
    Participant

In primul rand felicitari proaspetei mamici! Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema acum 4 luni cand am nascut si pot sa-ti raspund din mica mea experienta de mamica ce alapteaza. Inca de la inceputul sarcinii sanii se pregatesc de momentul nasterii si implicit cel al alaptarii micului bebelus. In sani se produce colostrul, un laptic plin de anticorpi (sunt cateva picaturi de culoare galbuie)care tapeteaza intestinul bebelusului, ajuta eliminarea meconiului( scaunul din primele zile) fortifica si ajuta bebelusul sa se adapteze la viata extrauterina. Dupa cateva zile de stimulare a sanului prin supt apare furia laptelui… adica activarea pe rand a anumitor sectoare de san care sunt stimulate pt producerea laptelui matur. Pot aparea dureri mari iar proaspetele mamici pot sa ia o tableta de ibuprofen , sanul se pregateste de alaptat neaparat prin 2 metode…ori se face dus cald inainte…ori neaparat o carpa umeda incalzita n microunde pusa apoi pe san . Poti pune copilul sa suga mai mult din partea aceea de san care e activata. De obicei furia laptelui dureaza 24 de ore. Dupa mai multe saptamani de alaptat sanii devin moi. Daca consideri ca alaptatul este prea dureros pt inceput, poti incerca sa te mulgi cu o pompa manuala si sa-i dai bebelui laptele cu biberonul.Rabdare si gandeste -te ca faci asta pt binele copilului tau

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

simptome ale sarcinii

Simptome mai puțin comune ale sarcinii

Simptomele sarcinii sunt cunoscute și recunoscute de aproape orice femeie. Există, însă, câteva simptome mai puțin comune, pe care le-ai putea avea înainte chiar...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI