Imi este teama de nastere! Va rog ajutor

Acest subiect conține 4 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Mihaela Nagăl acum 1 an, 3 luni.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)
  • Autor

Monica Ursu
    Participant

Sunt o mamica in devenire, adica sunt gravida in 36 de saptamani, am 23 de ani si sunt la primul copil.Pana acum credeam ca voi naste prin cezariana pentru ca bebe avea cordonul dupa gat dar la ultima ecografie doctorul mi-a zis ca si-a dat cordonul jos si pot sa nasc natural dar vom stabili mai multe la ultimul control inainte de nastere. M-a cuprins total frica de nastere pentru ca pana acum eram convinsa ca o sa nasc prin cezariana si aveam in minte cum se va desfasura totul. Toata lumea ma incurajeaza sa nasc natural dar imi e atat de frica de complicatii asta pentru ca nu prea m-am documentat in privinta nasterii naturale.

As avea cateva intrebari la care poate imi raspunde cineva:

– Dupa ruperea apei mai pot sa stau cateva ore acasa sau trebuie sa fug imediat la spital?

– Este ok sa mi se administreze oxitocina?

– Exista mame care au avut probleme cu nasterea naturala? Daca da ce probleme ati intampinat?

– Credeti ca cezariana este mai riscanta sau nu fata de nasterea naturala?

Va multumesc din suflet ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti!

Facebook Profile photo
    Anca Ioana
    Participant

Bună! In primul rand nu înțeleg cei cu ideea asta dacă, copilul are cordonul dupa gat nu poți naște natural? Nu exista asa ceva, am 24 de ani, am născut natural la 23 de ani cu dubla circulara de cordon. In fine fiecare doctor cum considera.
    Bun in al doilea rand nu ai de ce te teme de nasterea naturală într-adevăr te chinui (sau nu) câteva ore dar apoi dupa expulzarea copilului nunai simți fel de durere, față de cezariana care cu care mai tragi câteva luni. Nu asculta tot ce zic altii fiecare naștere e diferita. Normal tu decizi cum vrei sa-ti fie mai bine. Dupa ce ti se rupe apa mai dureaza un pic pana naști eu iti recomand sa mergi cu 2-3 zile înainte sa te internezi e greu sa fugi cu prosopul intre picioare pana la spital. Oxitocina ti-o baga pe venă in momentul în care ți sa rupa apa (asa a fost in cazul meu ). Esti tânără te vei reface mult mai repede daca nasti natural, eu am optat totdeauna sa nasc natural. Am un băiețel sănătos de 1 an jumate si sunt însărcinată din nou in 5 luni și voi naște tot natural. Gandeste-te bine nu ai nimic de pierdut atata timp cat iti permite conformația sa naști natural. Bafta și multa sănătate!

Buna Monica! Eu am doua fetite, una de 9 anu si una de 6 luni. Te inteleg pentru ca la prima sarcina aveam aceleasi temeri. In primul rând eu nu te sfătuiesc sa te internezi cu câteva zile inainte de nastere decât daca iti recomanda medicul. Altfel ,stai acasa unde te simti in largul tau. Crede-ma, nu e placere sa stai in spital. Daca ti se rupe apa (desi nu e obligatoriu, poti avea contractii si apa sa se rupă cand naști sau sa o rupă medicul) poti ajunge liniștită la spital fara prosop intre picioare. Initial va curge mai mult, dar apoi e suficient un tampon. Așa am pătit eu la prima sarcina. Pentru ca nu aveam deloc contractii mi-au dat oxitocina. Insa pana la urma am născut prin cezariana. La a doua sarcina aveam contractii ca la carte, fara apa ruptă, insa avand deja o cezariana decizia era luata. Mi-am revenit foarte repede, durerile nu durează luni ci câteva zile pana sunt scoase datele. E adevarat ca trebuie sa ai grija să nu faci efort si sa ridici greutate mare. Eu am avut grija.de copii, i-am luat in brate si imi făceam si cumpărăturile singura(era modul meu de evadare?).
    In concluzie, te sfătuiesc sa nu iti faci prea multe griji. Daca ai un medic care te-a supravegheat vorbeste cu el despre aceste lucruri si. Important este sa te simti supravegheată su in siguranta in acel moment.
    Multa sanatate si mult curaj! Va fi bine!

Facebook Profile photo
    Mihaela Nagăl
    Participant

Buna Monica,
    Eu am nascut natural acum 3 saptamani si vreau sa-ti spun ca nu trebuie sa-ti faci griji.
    Desi multa lume ma indemna spre cezariana datorita varstei (am 31 de ani si a fost prima nastere), nici nu-mi inchipuiam sa nasc altfel decat natural. In toate saptamanile de sarcina corpul tau s-a pregatit pentru asta, dar, foarte mult conteaza si psihicul. Trebuie sa gandesti pozitiv si sa nu-ti fie teama. Copilul tau e astfel dezvoltat incat sa se potriveasca perfect corpului tau, si sa poti sa-l nasti fara probleme.
    Gandeste-te, de exemplu, la un concurs de nivel mondial de alergare. Poate ca nu toti concurentii sunt la fel de bine pregatiti, dar cel putin 5 din ei sunt la acelasi nivel de forma fizica – adica maxima. Stii cine o sa castige concursul? Cel mai bine pregatit psihic dintre ei. De asta nu trebuie sa-ti fie teama. In fond – e modul natural de supravietuire a speciei, e ceva ce femeile au facut din cele mai vechi timpuri, si, acum mai mult ca niciodata, e ceva sigur.
    Probabil nimeni nu ti-a spus asta, dar contractiile de expulzie nu dor. Nasterea in sine nu e atat de dificila, insa travaliul poate fi. Iar, ca sa eviti asta, trebuie sa te concentrezi si sa urmezi sfaturile moasei. De asta conteaza atat de mult sa nu te pierzi. Eu eram atat de relaxata ca atipeam intre contractii. Nu am avut un travaliu dificil – in 5 ore am nascut.
    Bafta! si nu uita sa respiri adanc si rar.

Facebook Profile photo
    Mihaela Nagăl
    Participant

Bună Monica,
    Dacă mai urmărești această postare ne-ar plăcea să ne spui cum a decurs nașterea şi cum va ssimțiți 🙂

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: