In cat timp ati revenit la greutatea dinainte de sarcina? - Totul Despre Mame

In cat timp ati revenit la greutatea dinainte de sarcina?

Acest subiect conține 3 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  Mihaela C acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)
  • Autor

Stela24
    Participant

Fetelor, voi in cat timp ati reusit sa reveniti la greutatea de dinainte de a fi insarcinata? Este adevarat ca daca alaptezi ai toate sansele sa slabesti mai mult?

Mara28
    Participant

Eu am luat 15 kg, iar la iesirea din maternitate aveam cu 10 kg mai putin, dar cele 5 kg ramase in plus le-am dat foarte greu jos 🙁 In ce priveste alaptatul, nu este o regula. Depinde de organismul fiecarei femei.

danutza2404
    Participant

Eu am luat 12 kg in sarcina si dupa primele 3 luni am dat jos 20. de atunci ma mentin la aceeasi greutate. inainte de sarcina avem 73, inainte sa nasc aveam 85 si in prezent am 65, si ma mentin 🙂 faptul ca am alaptat si alaptez cred ca ma ajuta, dar depinde si de organismul si metabolismul fiecarei persoane in parte.

Mihaela C
    Participant

Eu la aprox 6 luni dupa ce am nascut am ajuns la greutatea de dinainte de sarcina, acum la 10 luni dupa am mai putin 🙂 alaptez si am alaptat de la inceput la cerere. Si cred ca alaptatul ajuta la arderea grasimilor mai repede. Organismul lucreaza sa faca lapte, plus ca laptele ala trebuie sa fie gras, cu calorii pentru bebe, deci automat se consuma din rezervele tale. Important e si sa mananci sanatos si echilibrat. Dar nu te stresa. Gandeste-te ca organismului tau I-au trebuit 9 luni ca sa acumuleze acele kilograme, in mod ideal si sanatos ar trebui tot in aproximativ aceeasi lungime de timp sa le dai jos

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI