Inlocuitori - Totul despre mame

Inlocuitori alimentari

Acest subiect conține 3 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  miamarinp acum 2 ani, 5 luni.

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)
  • Autor

cosmina123
    Participant

Cautand retete pentru pici foarte mici (>1 an), m-am lovit de problema …oualor! :)) Serios acum, am gasit retete de prajiturele in care trebuia sa pun oua, ori pana la 1 an nu am de gand sa-i dau fetitei mele albus, despre care stiu ca-i alergen.
    Asa ca am inceput sa caut inlocuitori.
    Solutia: 1 ou de gaina se poate inlocui cu „flax egg”, in traducere „ou de in”, care se face asa:
    1 lingura seminte de in macinate + 2.5 linguri apa.
    Se lasa la odihnit 5 minute si se poate folosi in retete ca inlocuitor pentru un ou.
    Daca reteta are mai multe oua, inmultiti corespunzator.

Am folosit. Ce-i drept, nu leaga compozitia la fel ca un ou, nu-i da gust la fel, insa in conditiile date, e un inlocuitor excelent.

cosmina123
    Participant

In loc de zahar: melasa.
    Arata ca zaharul brun si e dulce-amaruie. Merge folosita la prajiturelele pentru pici. Indulceste foarte bine; o ceasca e de ajuns pentru juma de kil de faina.

cosmina123
    Participant

In loc de lapte la retetele pentru bebei: iaurt/ sana/ kefir.
    Ex. la prajiturele – eu ii fac fetitei mele destul de des. Iaurtul (sau sana/kefir) merge foarte bine in loc de lapte, plus ca ii da aluatului si o pufosenie care mi se pare ca nu-mi iesea cand puneam lapte.

miamarinp
    Participant

foarte interesant! esti foarte bine informata,felicitari!

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI