Inlocuitori alimentari

Acest subiect conține 3 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  miamarinp acum 2 ani, 3 luni.

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)
  • Autor

cosmina123
    Participant

Cautand retete pentru pici foarte mici (>1 an), m-am lovit de problema …oualor! :)) Serios acum, am gasit retete de prajiturele in care trebuia sa pun oua, ori pana la 1 an nu am de gand sa-i dau fetitei mele albus, despre care stiu ca-i alergen.
    Asa ca am inceput sa caut inlocuitori.
    Solutia: 1 ou de gaina se poate inlocui cu „flax egg”, in traducere „ou de in”, care se face asa:
    1 lingura seminte de in macinate + 2.5 linguri apa.
    Se lasa la odihnit 5 minute si se poate folosi in retete ca inlocuitor pentru un ou.
    Daca reteta are mai multe oua, inmultiti corespunzator.

Am folosit. Ce-i drept, nu leaga compozitia la fel ca un ou, nu-i da gust la fel, insa in conditiile date, e un inlocuitor excelent.

cosmina123
    Participant

In loc de zahar: melasa.
    Arata ca zaharul brun si e dulce-amaruie. Merge folosita la prajiturelele pentru pici. Indulceste foarte bine; o ceasca e de ajuns pentru juma de kil de faina.

cosmina123
    Participant

In loc de lapte la retetele pentru bebei: iaurt/ sana/ kefir.
    Ex. la prajiturele – eu ii fac fetitei mele destul de des. Iaurtul (sau sana/kefir) merge foarte bine in loc de lapte, plus ca ii da aluatului si o pufosenie care mi se pare ca nu-mi iesea cand puneam lapte.

miamarinp
    Participant

foarte interesant! esti foarte bine informata,felicitari!

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: