Intarcarea - nu stiu cum sa procedez - Totul Despre Mame

Intarcarea – nu stiu cum sa procedez

Acest subiect conține 4 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  andytza acum 1 an, 6 luni.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)
  • Autor

Adina Ilies
    Participant

As vrea sa il intarc pe baietelul meu de 1 an si 7 luni, din pacate nu mai pot continua cu alaptarea…la sanul drept se formeaza mereu un nodul (medicul mi-a spus ca este vorba de o punga de lapte)…dispare intr-adevar dupa ce el suge dar reapare la cateva ore si este foarte incomod.

Ideea este ca nu as vrea sa iau pastile pentru oprirea lactatiei si crezand ca nu o sa mai alaptez decat atunci cand el va renunta singur, nu prea sunt pregatita pentru acest pas si nu stiu cum sa procedez…ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?

Victoria Tofan
    Participant

buna, baietelul meu avea 1 an si 4 luni cand l am intarcat, am fost nevoita sa il intarc mai devreme din anumite motive.am inceput prin a nu i mai da lapte decat dimineata, seara si noaptea, asta timp de doua saptamani.in contextul in care el imi adormea la san, dimineata si seara ii dadeam asezata, si eu si el asezat, ca sa nu adoarma la san. cand venea ora de somn in timpul zilei ieseam cu el afara ca sa adoarma in carucior sau, uneori in brate.dupa 2 saptamani, am legat sanii cu o esarfa, strans de tot, sau daca ai o bustiera foarte stransa e de dorit sa fie cu una doua marimi mai mica , ca sa iti tina sanii cat mai strans (eu am folosit, cand mi am dat seama ca e mai ok, o bustiera din asta sport pe care o foloseam numai la sala si mi ramasese mica dupa nastere).i am spus lui bebe ca mama nu mai poate sa ii mai dea laptic, si de atunci nu i am mai dat.Bineinteles ca el o sa te tot traga sa ii dai, o sa planga, dar incerci sa ii dai altceva in loc, un fruct, apa, sau biscuite. ziua o sa fie cat de cat ok, dar noaptea o sa mia traga cate un plans din ala puternic, eu ii dadeam cereale, sau un biscuit cu apa noaptea,si asta doar in primele 3 seri, pentru ca dupa aceea se mai trezea dar nu vroia nimik, doar plangea ca nu ii dau san, dar il luam in brate si il linisteam si adormea la loc.De atunci doarme toata noaptea fara probleme.Foarte important este sa fii langa el, sa il ei tu in brate, sa il linistesti tot tu, pentru ca astfel nu o sa fie traumatizat de despartire si nu o sa se simta abandonat. La mine a venit mama, dar el nu a vrut decat la mine in brate, eu sa l linistesc, eu sa ii dau sa manance, etc.
    Acum despre sani: sanii o sa se intareasca, impietreasca aproape, si o sa te doara foarte tare din a 2 sau a treia zi, cred ca o sa ai nevoie de cineva in casa sa faca treaba pentru tine ca tu sa te odihnesti. daca simti ca nu mai poti de durere poti sa ii mulgi dar foarte putin, eu am umblat un pic la ei pentru ca eram foarte ingrijorata. noaptea o sa dormi tot cu ei stransi in bustiera, eu ii dezlegam doar la dus si mai masam cu mana in timpul zilei. Ar fi bine sa folosesti tampoane pentru sani pentru ca o sa mai curga cate putin din ei. In doua saptamani eram ca noua si ma simt excelent, sanii au revenit la moliciunea de dinainte de sarcina.Iti doresc intarcare usoara si rabdare

Adina Ilies
    Participant

Multumesc mult mami pentru raspuns! Iti multumesc pentru ca ti-a facut timp si mi-ai raspuns pas cu pas…chiar aveam nevoie sa stiu ce o sa se intample pas cu pas, acum macar stiu la ce sa ma astept 🙂

Daca mai am intrebari pe parcurs o sa te mai bat la cap 😀 …revin sa iti povestesc cum a fost …

Pupici!

Victoria Tofan
    Participant

sa fie cu bine, sanatate, tare m ar fi ajutat si pe mine o indrumare 😀

andytza
    Participant

Dacă nu ești încă pregătită sa renunti la alaptare, și copilul e cu atât mai puțin pregătit, poți încerca să iei lecitina. Ajuta la dizolvarea grăsimilor din lapte și n-ar mai trebui sa se formeze noduli. Dacă totuși alegi încărcarea, ți-o recomand pe cea blândă, în timp. Aceasta va fi mai puțin traumatizanta pt copil și îți va fi și ție mai ușor cu sânii, eviți, noduli, mastite,deoarece sanul se obisnuieste gradual sa producă mai puțin lapte. Începi prin a elimina mesele de lapte din timpul zilei când poți ușor compensa cu altceva. Suptul dinaintea somnului și cele de noapte vor fi ultimele scoase. Poate dura de la câteva săptămâni la câteva luni în funcție di de cum reacționează copilul. Dacă îți simți sânii tensionați, multi doar cat sa detensionezi de cate ori simți nevoia dar nu golești sanul pt a nu stimula și mai mult producția de lapte.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI