Interventia soacrei in cresterea copilului

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Nicole Nasta acum 1 an, 2 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Kata_Kata
    Participant

In trecut am avut probleme serioase cu soacra. Sunt foarte dificila cand vine vorba de copilul meu si pana atunci cand soacra mea nu a inceput sa faca exact ce-i cer, vis-a-vis de copil, am avut muuulte momente neplacute.

De ex: una, doua cand copilul plangea incepea si mama soacra….ca il doare capul, ba burta, ca poate are febra…ia vezi ce are…de ma innebunea. Mai erau si alte lucruri care ma deranjau tare: nu suport sa-i bage bluzele in pantaloni, pe care ii ridica pana peste piept, sau sa-i spuna unele cuvinte cu pronuntie gresita pentru ca asa se zic in zona ei, sau sa-i faca ea tot felul de amestecuri ciudate de mancare mai ales ca daca eram nevoita sa lipsesc ii lasam intotdeauna mancare facuta,etc.

E clar ca m-am opus vehement si am rugat-o daca este dispusa sa ne ajute sa o faca in termenii propusi de mine. Am luam si eu in calcul ca a trait alte vremuri, cand altfel se cresteau copii…a lasat si ea de la ea si acum imi cere parerea atunci cand vrea sa ne ajute cu ceva pentru copil…astfel lucrurile s-au mai imbunatatit 🙂

La voi cum este relatia cu soacra? Ati reusit sa ajungeti la un numitor comun sau ati fost mai putin norocoase ca mine?

la mine e nasol,nu ne intelegem deloc. Ea are idei pe care si le impune pana in panzele albe,chiar daca nu e ok si nu imi convine.Urasc cand cineva imi impune cu vehementa ceva.

Facebook Profile photo
    Nicole Nasta
    Participant

Nu, avem idei foarte diferite. Plus, ca nu are grija de copiii mei. Sotul i-a dus fetita mai mare inainte sa plece la munca, si dupa nici 5 minute mi-a adus-o plangand si murdara de noroi din cap pana in picioare, a doua oara ea a luat-o chiar ea si am auzit-o plangand(stam intr-un fel de duplex), am fugit intr-un suflet alaturi ca sa imi gasesc fetita semi-dezbracata si rosie ca racul de la buric in jos, am luat-o asa cum era si am dus-o in casa, dupa ce am linistot-o am mers sa ii iau hainele si sa intreb ce s-a jntamplat si soacra-mea foarte nervoasa, deranjata si chiar sictirita de intrebarea mea a zis ca a vrut S. sa isi faca baie cu verisoara ei, desi verisoara respectiva era imbracata-in fine, si ca s-a dezbracat singura fetita mea si ca a urcat singura in cada. Am intrebat cum a reusit sa intre singura in cada si a zis ca de fapt nu, dar ca urla si ca sa nu mai urle a bagat-o. In fine, deci ASTA nici macar nora nu ma considera, bine-nu imi pasa, dar copilul copilului ei cu ce i-a gresit? Ca s-a nascut??? Astea sunt doar cele mai recente chestii, ca eu de obicei nu o mai bag in seama, am avut multe meciuri cu ea cu ceva ani in urma, dar am ingropat securea razboiului. Totusi, o data cu actiunile ei recente vizavi de fetita m-au dezamagit foarte rau. Nu doresc la nimeni asa o soacra!

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: