Lucruri care ma enerveaza…

Acest subiect conține 1 răspuns are 1 voce și a fost actualizat ultima dată de  Sylvia Barbu acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Sylvia Barbu
    Participant

In weekend am fost la plimbare prin Herastrau cu buburuza mea. Imi lasasem pentru mai incolo cumparaturile in Cora pentru ca e in drumul meu spre casa. Insa in drum spre supermarket a trebuit sa renunt deoarece Sofia adormise atat de adanc incat n-am putut s-o trezesc. Mi s-a facut mila de ea s-o chinui la cumparaturi si am decis ca pot amana cumparaturile pana a doua zi.

Ajunsa in fata blocului, am luat-o incet pe Sofia din scaunul de masina si ma chinuiam s-o duc in casa fara s-o trezesc. Cand apare vecina mea, o doamna mai in varsta pe care o vazusem la geamul apartamentului de la parter chiar cand bagam masina in parcare, care si-a facut de lucru sa duca gunoiul binenteles ca sa ne iasa in intampinare.

I-am spus politicoasa ca fata doarme si ca vreau s-o las sa doarma, dar tocmai atunci fata a deschis ochii pentru ca a auzit voci. Vecina imediat a inceput sa ii vorbeasca tare „Ce mai faci Sofia? Unde ai fost cu mami?” ca sa o atenta. Binenteles ca s-a trezit de tot si n-am mai reusit s-o adorm pana la 10 noaptea.

Stii cum sunt copii mici care sunt prea obositi ca sa adoarma? Sofia plangea de oboseala dar tot nu putea sa adoarma. A fost foarte agitata si se catara peste tot astfel incat n-am reusit sa mai fac nimic pentru ca a trebuit sa stau dupa ea s-o prind sa nu cada, sa nu se loveasca, pentru ca nu prea mai putea sa-si tina echilibrul.

Chiar nu inteleg ce este in capul unor oameni. Chiar si cand ii rogi frumos sa nu o trezeasca pentru ca stii foarte bine ce inseamna un copil lipsit de somn si ei tot cu gura mare de parca nici nu te aud. Si multe alte faze de genul: cand mai plange Sofia si incerc sa o linistesc vine la noi si ii spune ca Hai la tanti acasa daca nu esti cuminte si nu te potoloesti…chiar nu mai stiu ce sa fac sa scapam de gura ei. Inteleg ca este singura si nu prea are cu cine sa vorbeasca dar chiar sa faca chestii din astea? Sfatuiti-ma va rog ce sa fac? 🙁

Sylvia Barbu
    Participant

Dragi mamici, am citit ce mi-ati scris pe facebook vis-a-vis de intamplarea mea si va multumesc ca v-ati facut timp sa ma ascultati.

Ideea este ca nu am reactionat urat tocmai din respect pentru persoanele in varsta…am si eu o mama si nu as vrea ca altii sa se poarte urat cu ea. Am incercat prin vorba buna si respect insa nu se poate cu ea.

Zicea cineva ca poate face aceste lucruri de dragul Sofiei…nu este asa. Nu pare sa ii placa copii, mereu se ia de vreun copil care se joaca un pic mai zgomotos in fata blocului. Una este sa ii rogi frumos sa nu mai faca galagie si alta este sa tipi la ei si sa ii ameninti ca vii la ei si ii tragi de urechi, sau sa arunci cu apa pe ei. Si cate si mai cate…

Iar faza pe care o face Sofiei ca daca nu este cuminte o ia la ea acasa nu cred ca este de drag prin simplul fapt ca fetita mea se sperie ingrozitor de ea.

Au mai incercat parinti sa vorbeasca cu ea, mai cu frumosul, mai cu cearta dar tot asa face…Poate pur si simplu asa este ea. Oricum o sa incerc pe cat se poate sa nu mai intram in contact cu ea…

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: