Mamica de fetita mulatra- nu stiu cum sa reactionez

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Luculescu Andreea acum 1 an, 3 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Corina Enache
    Participant

Sunt mamica unei fetite mulatre in varsta de aproape 2 ani si, pe scurt, ma confrunt cu urmatoarea problema: unii copii sunt destul de sceptici cand o vad, nu doresc sa se joace cu ea iar cateodata sunt chiar rautaciosi. Ciudat este ca din partea celor mari, adultilor, fetita mea atrage foarte multe priviri si comentarii apreciative, ii zic ca este foarte draguta si interactioneaza cu ea.

Ca sa va dau exemplu: chiar baietelul unei prietene de-a mea, baietel in varsta de 5 ani, i-a spus ca nu se joaca cu ea ca este neagra si urata (si stiu sigur ca aceste vorbe nu le-a auzit in familie); in parc la fel ma lovesc de aceeasi situatie cu unii copii.

Ma deranjeaza pentru ca ea este foarte comunicativa si doreste sa intre in contact cu copii si cand se intampla ca un copil sa o trateze cu asa se vede ca se intristeaza.

M-am gandit la aceste aspecte inca de cand eram gravida dar pusa in fata evenimentelor, recunosc ca nu stiu intotdeauna cum sa reactionez, cum sa-i explic fetitei mele aceste situatii.

Ma puteti ajuta cu vreo idee? Ce ar trebui sa fac? Poate sa apelez la un psiholog pediatru sa ma ajute sa ii explic situatia mai bine?

Facebook Profile photo
    Luculescu Andreea
    Participant

Incurajeaz-o si fa-o sa inteleaga ca nu toti copiii arata la fel.si sa le spuna si lor la fel cand sunt rautaciosi cu ea.va vedea cu trecerea timpului ca fiind diferita ii va aduce numai avantaje!rabdare mamico!

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

diabetul gestaţional

Lucruri pe care nu le ştiai despre diabetul gestaţional

Probabil cunoşti lucruri generale despre diabetul care poate să fie diagnosticat în timpul celor nouă luni de sarcină. De ce apare diabetul gestaţional, este...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI