Mamici, am probleme cu alaptatul

Acest subiect conține 7 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Mihaela C acum 1 an, 3 luni.

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)
  • Autor

Dana Maria
    Participant

Mamici, am probleme cu alaptatul.
    In prima si a doua saptamana de la nastere am alaptat foarte bine. Am baut cate 2 cani de ceai pentru lactatie. Acum suntem in a patra saptamana de la nastere si constat cu stupoare ca abia daca mai imi curge ceva laptic din sani. Ce sa fac, ce sa mai iau? Pe zi beau aproape 2 litri de apa si in loc sa stimuleze lactatia ma duc foarte des la toaleta 🙁 Ce trebuie sa fac? Multumesc.

Eva Chindea
    Participant

Cel mai bine un consultant in alaptare te poate ajuta. La inceput si eu am avut mici probleme dar chiar si dupa o vizita m-a ajutat foarte mult. (Micutul meu face 4 luni, este alaptat exclusiv, si eu nici macar o cana de ceai pt lactație nu am băut 🙂 )

Facebook Profile photo
    Anca Tartareanu
    Participant

In primul rand, sa nu te mai stresezi. E foarte importanta starea ta psihica pentru lactatie. Apoi, pune-l pe bebe la san. Bebe e cel mai bun stimulent 🙂 sanatate multa si succes!

Facebook Profile photo
    Irris
    Participant

Este un puseu de crestere clasic. Rezista tentatiei de a-i da lapte praf si pune-l cat de des vrea la san. O sa se enerveze, o sa planga ca nu este suficient dar asa primesc sanii tai semnal ca trebuie sa creasca productia de lapte. Lasa-l cu tatal 2 ore si dormi, ajuta. In cateva zile o sa treaca!

Eva Chindea
    Participant

Pune-l cat mai des la san, astfel poti creste cel mai bine lactatia. Vezi sa fie atașarea corecta, sa aibă buzele rasfrante ca o ratusca 🙂 tine-l strâns de tine, urechile, umerii si soldul sa fie intr-o linie corecta. Caut-o pe Mihaela Nita, ea cu siguranța te poate ajuta 🙂

Eva Chindea
    Participant

Pune-l cat mai des la san, astfel stimulezi cel mai bine lactatia, si vezi sa aiba buzele rasfrante, sa fie ca o ratusca 🙂 Si tine-l strâns de tine, sa aibă urechile, umerii si soldul intr-o linie. Caut-o pe Mihaela Nita, ea cu siguranța te poate ajuta 🙂

ana sur
    Participant

Buna si felicitari pentru bebe! In primul rand nu te descuraja pentru ca nu ai ramas fara lapte, in al doilea rand pune-l pe bebe la san cat mai des, lapticul de la mami functioneaza dupa principiul cerere si oferta.De baut iti recomand ceai de anason si chimen, odihna, mancare buna si consistenta.

Facebook Profile photo
    Mihaela C
    Participant

Eu zic ca e normal. Nu te lua dupa cat poti pompa sau dupa cat storci cu mâna. La inceput, corpul produce mai mult laptic, nestiind exact de cat are nevoie bebe, tocmai pentru a ii fi de ajuns. Pe parcurs, lactatia va fi pe sistemul cerere-oferta. Mai exact, lapticul vine dupa ce suge bebe putin, vei face laptic in timp ce suge. Daca ai mai multe nelamuriri si nu poti apela la un consultant in alaptare, intra pe grupul „in brate la mami” de pe fb unde un consultant te poate ajuta:) mult succes si ai incredere in tine mami, corpul tau produce suficient papic pentru copilul tau, s-a pregatit 9 luni pentru asta

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: