Minciuna are picioare scurte :)

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Camelia Catana acum 1 an, 4 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

mamaloopavel
    Participant

A venit Pavel al meu de la gradinita suparat nevoie mare. Il tot intrebam ce a patit si el nici nu vroia sa vorbeasca cu mine. M-am speriat cand am vazut ca nu vrea sa-mi raspunda, am crezut ca se certase cu vreun copil pe la gradi.

La un moment dat, cu ochii in lacrimi imi spune ca au ras toti copiii de el la gradi pentru ca eu i-am spus lui ca pe copii ii aduce barza si ca nu stiu ca barza este o pasare calatoare si ca nu putea sa-l aduca ea.

M-am simtit cam prost in momentul acela, stiam ca „l-am mintit”, dar la momentul cand i-am povestit despre cum a ajuns el in viata noastra, mi se parea ca este prea mic pentru a intelege asa ceva. In sfarsit mi-am luat inima in dinti si i-am povestit cum se aduc copii pe lume si dupa aceea replica lui a fost: „Mami, sa nu ma mai minti nicioadata cand o sa te mai intreb ceva”

Astfel a disparut ideea ca „pe copii ii aduce barza” din mintea puiului meu si am hotarat ca de acum este baiat mare si trebuie sa vorbesc cu el ca atare.

Pe voi v-a prins copilul vreodata cu o „minciuna” nevinovata? 🙂

Facebook Profile photo
    Camelia Catana
    Participant

..pe la vreo 3 ani, ne uitam la poze cu mine insarcinata, si m-a intrebat cum a iesit ea de acolo! I-am zis ca am fost la doctor si el m-a ajutat….sa o scot!
    ..si cum m-a scos???
    ..pai a taiat putin burtica, si te-a scos…zic eu! Avand o cicatrice in urma operatiei de apendicita…i-am arata ca pe acolo a scos-o…si toata lumea a fost fericita.

Acum, la 5 ani, ma intreaba….cum a putut doctorul sa o scoata pe ea de acolo…si sa faca buba atat de mica, pentru ca bebelusii nu sunt atat de mici!!!!!! Am balmajit o explicatie, ca doctorii sunt foarte priceputi…si stiu cum sa faca…si vai de mine cand mai creste si o sa reluam discutia!

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: