Nu mai vrea sa doarma in patutul ei

Acest subiect conține 4 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Ana Maria Mateescu Andrei acum 1 an, 4 luni.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)
  • Autor

Ionela_Ionela
    Participant

Am o fetita de 9 luni si nu mai reusesc sa o fac sa doarma singura. O alaptez la san, adormea si o puneam in patutul ei si dormea bine, dar acum nu mai vrea…ziua doarme in carucior la plimbare sau daca suntem acasa adoarme doar leganata. Problema este ca acum seara vrea la fel, leganat..am incercat sa o pun in patutul ei, cand doarme profund, dar cand o pun, imediat deschide ochii si o iau de la capat..ce se fac? va multumesc

Facebook Profile photo
    Georgiana Coman
    Participant

Probabil nu-i este suficient de somn asa ca nu doarme profund si din cauza asta se trezestr imediat ce o pui jos.

E doar o faza. Leagan-o, dormi cu ea,iti va fi dor sa o pupi, sa o mirosi in somn. Nu o sa vrea o viata intreaga sa doarma cu tine. Sunt mamica, am un odor care doarme cu mine, eu l-am luat cu mine in pat, nu a cerut, eu l-am leganat, nu mi-a cerut sa fac asta. Unul am. Deja nu mai vrea leganat, prefera sa doarma singur, desi noaptea il „fur” din patut si il iau langa mine. Nu mai pot eu sa dorm fara el. Aa, si mai e un bebe pe drum, deci la fel am sa fac si cu al doilea. Profita acum de dragalasenia lor, de puritatea mirosului lor, iti va fi dor..

Facebook Profile photo
    Nita Gina-alina
    Participant

Copii trec prin anumite perioade pana pe la 1 an si jumatate, nu ai de ce sa iti faci griji peste vreo 2 luni se va dezobisnui si de leganat, eu zic sa o pui incet in patut cand este adormita si sa o legeni un pic cu mana ca sa te simta si cand observi ca nu se mai trezeste brusc iei mana dupa ea incet. Iar daca doresti sa iesi din camera dupa ce vezi ca nu se misca deschide si inchide usa incet sa nu se trezeasca.

Cel mai bine e sa nu ceri sfatul altora (vezi comentariile de pe facebook). Apoi, daca tot scriu pe toppic-ul tau, te sfatuiesc sa ai rabdare cu ea. Din experienta mea cu baietelul meu, pe la 7 luni nu a mai vrut sa adoarma neleganat si nici in patut. Ne-am chinuit luni intregi, pana sa descopar ca era simplu daca il luam cu mine in pat. Noaptea a plans si s-a mai trezit pana am scos definitiv laptele noaptea. Acum suntem cu dintisorii, si foarte matinali. Dar dormim impreuna de 2 luni si suntem fooarte fericiti. Sa mentionez totusi, ziua doarme in patutul lui,iar seara de multe ori adoarme tot in patutul lui dar il „fur” eu noaptea cand ma trezesc si il pun langa mine. Mult succes cu mititica!

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: