Pompa de san: pro sau contra? - Totul Despre Mame

Pompa de san: pro sau contra?

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  antzuk acum 1 an, 9 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Inny
    Participant

Dragi mamici sunteti pro sau contra utilizarii pompei de san? Eu am auzit pareri impartite.
    Contra: utilizarea indelungata a pompei nu e foarte avantajoasa pentru ca face rani la sfarc, nu scoate tot laptele si treptat se diminueaza cantitatea;
    Pro: ca e buna utilizarea pompei de san pentru ca stimuleaza cresterea cantitatii laptelui, ca ai siguranta ca copilul papa bine cu biberonul laptele muls.
    Din propria experienta voi ce ziceti?

antzuk
    Participant

Eu sunt PRO. Sau, mai bine spus, sunt pro in doua situatii: cel mic nu are putere sa suga asa cum trebuie sau in cazul in care vrei sa iesi in oras careva ore si vrei sa fii sigura ca cel mic mananca suficient incat sa ii ajunga pentru orele in care tu nu esti langa el. Bebe al meu nu a avut putere sa suga din prima, motiv pentru care am folosit pompa. Avantajele au fost ca el a papat lapte matern si ca eu nu am avut probleme cu furia laptelui (aveam f mult lapte si, cu ajutorul pompei, am reusit sa si stochez). Am incercat pe la 3 luni sa il trec pe san, insa a fost un chin pentru amandoi: el cerea des manancare pt ca nu se satura, eu eram legata de el total, lactatia chiar scadea. Am revenit la muls si am fost fericiti amandoi: el e din nou satul dupa un biberon, eu pot sa imi fac un program al meu pt uramtoarele 4 ore. Aceasta este experienta mea. Nu zic ca asa trebuie procedat,pe noi insa ne linisteste sa stim ca daca el planga la 2 ore dupa ce a mancat in mod sigur e un alt motiv si nu foamea.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI