Pot asista taticii la nastere?

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anamaria Câmpean acum 1 an, 11 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

SiminaMaria
    Participant

Dragile mele, exista posibilitatea ca taticii sa asiste la nastere? Voi ati impartasit aceasta experienta si cu partenerii vostrii de viata? A fost intr-o clinica privata sau de stat. Multumesc frumos pentru sfaturi.

Anamaria Câmpean
    Participant

Sotul meu a participat doar la partea de travaliu. In sala de nastere, pt expulzie, a fost rugat sa nu intre. Poate ca daca insistam dinainte de nastere ca vrem sa fie si el, vorbeam cu medicul si obtineam acordul ei, poate ca se putea; dar nu am stiut dinainte ce vrem. Am nascut la clinica privata.
    Uitandu-ma in urma…nu cred ca mi-ar fi dispalcut sa fie si el acolo. Nu stiu lui cum i-ar fi fost. E musai sa-si doreasca sa participe, altfel exista riscul sa fie negativ afectata relatia; la fazele astea, e bine sa-si doreasca amandoi partenerii la fel, sau sa dea pas.
    Daca ma gandesc romantat la momentul nasterii, cred ca mi-ar fi placut sa fie si el acolo. Daca ma gandesc practic, la ce s-a intamplat efectiv si ce am trait in momentele alea, cand mintea mea nu mai functiona si corpul facea ce stia el, iar eu treceam prin senzatii super intense, faptul ca el ar fi fost chiar langa masa de nastere sau dincolo de usa n-a mai jucat un rol esential…
    Nu cred ca exista un raspuns corect la intrebarea cu participarea tatilor la nastere. Zic sa va ganditi cum ati vrea voi si sa vb cu mediucl cum s-ar putea obtine ce va doriti voi. Si bafta! 🙂

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Ai pus cheile în frigider și nu le găsești? Iată explicația...

Pregnancy brain este denumirea în engleză pentru perioadele acelea din timpul sarcinii în care avem lipsuri de memorie. Este reală sau nu această situație? După...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: