Probleme la masa bebe 4 luni

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Pi Si Ca acum 1 an, 10 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

VeraIon
    Participant

Va rog mult sa ma ajutati cu aceasta problema. Am un baietel de aproape 4 luni, care de la nastere mananca mixt: san si lapte praf in completare. De vreo luna mesele au devenit tot mai grele, mananca tot mai putin, se agita si plange, orele de masa sunt un adevarat cosmar. Am chemat pediatrul, nu are afte, nu are rosu in gat, i-am facut tot felul de analize dar copilul nu are nimic. Problema insa era ca nu lua in greutate. Am zis sa-i schimb laptele pe care il bea poate nu ii este pe plac, nu ii face bine…am trecut de la Humana 1 la Aptamil HA 1. Doua saptamani i-a mers foarte bine cu acest lapte. A luat in greutate vreo 400 gr. De ieri a inceput din nou scandalul cu mancarea. Pediatra spune ca probabil aceasta este firea lui, mai mofturos. Daca ati trecut prn asa ceva, va rog scrieti-mi ce solutii ati gasit? Multumesc!

Monica Podaru
    Participant

Am trecut si noi prin asa. Ca sfaturi:
    – atentie la tetina biberonului. Prin spalare, sterilizare, capata un gust ce poate duce la refuzul laptelui de la biberon. In general tetina se schimba odata la 2 luni maxim. Depinde cat de des e folosita
    – laptele praf nu se schimba deodata. Se schimba treptat, in loc de 3 masuri de lapte Humana 1 (ca exemplu) ii puteti pune 2 Humana 1 + 1 masura Aptamil. Si incet incet pana ajungeti sa scoati o forma de lapte si sa ii introduceti formula noua.
    – si caldura poate fi o cauza, poate e prea cald in casa sau poate e imbracat mai grosut

Multa rabdare atat va pot ura acum

Facebook Profile photo
    Pi Si Ca
    Participant

Noi am schimbat laptele direct si la fel nu a avut nici o problema.posibil sa fie vb de „greva bebelusului”cum o numesc unele site uri.si noi am trecut prin mai multe episoade de astea.acum manca de rupea o perioada apoi iar nu si tot asa.la noi.a mers sa il mai sa flamanzeasca bine.adica treceam cu juma de ora sau chiar o.ora peste ora mesei.daca ai.fost la.pediatru iar cauza nu e una medicala,incearca sa il lasi putin mai mult intee mese.si incearca si schimbarea biberonului.acum exista o gama.variata de biberoane si tetine.trebuie doar sa o gasesti pe cea acceptata de bebe

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: