Refacerea dupa epiziotomie

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Anca Furdui acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Elena Androne
    Participant

Buna!

Sunt o viitoare mamica, saptamana 39, si eram curioasa sa aflu din experientele mamicilor care au trecut printr-o nastere normala cu epiziotomie cum decurge refacerea dupa aceasta interventie. Cat timp persista durerile, ce trebuie facut ca acestea sa fie de mica intensitate, cum se efectueaza toaleta etc. A dori sa stiu dinainte la ce sa ma astept.

Multumesc

Facebook Profile photo
    Anca Furdui
    Participant

buna,zona se mai relaxeaza dupa ce se scot firele,la mine medicul mi-a scos firele in a 5-a zi dupa nastere.cat am stat in spital se facea de 2 ori pe zi toaleta de catre asistente,am evitat absorbantele cel putin in primele zile,cand am folosit doar vata.acasa toaleta cu apa calda,fara sapunuri intime.in cazul meu durerile au fost mai maricele dar nu din cauza interventiei,mai mult din cauza unor hemoroizi externi aparuti in timpul nasterii.Nastere usoara

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

Ai pus cheile în frigider și nu le găsești? Iată explicația...

Pregnancy brain este denumirea în engleză pentru perioadele acelea din timpul sarcinii în care avem lipsuri de memorie. Este reală sau nu această situație? După...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: