relatia copil-tata dupa divort - Totul Despre Mame

relatia copil-tata dupa divort

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 2 ani, 2 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Ioana24
    Participant

Sunt o mamica divortata si am o fetita de aproape 3 ani. Ma confrunt cu o problema legata de gestionarea relatiei dintre fetita mea si tatal ei. El a pastrat legatura cu noi, mai mult pentru fetita, o viziteaza destul de des insa atunci cand el pleaca, fetita plange mult dupa el. Incerc sa gestionez situatia cum stiu mai bine, sa-i explic ca amandoi o iubim mult dar ma respinge … as vrea sa nu o mai vad asa trista insa este atat de mica si nu prea stiu cum sa ii explic sau ce sa fac, ma simt asa de vinovata. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc.

Anonim

Draga Ioana, divortul este o perioada foarte grea pentru toata lumea. Este important ca voi toti sa discutati deschis despre ce simtiti si prin ce treceti. Fetita este mai greu sa se exprime verbal la aceasta varsta, dar poti incerca sa o ajuti sa faca asta punandu-i diverse intrebari, incercand sa te pui in locul ei si sa spui „eu daca as fi in locul tau cred ca as simti …” si sa o incurajezi sa spuna ce o doare. De asemenea sentimentele lor pot fi exprimate sanatos si prin joc – aici poti citi mai multe despre Playful parenting. Si foarte important: tu cum gestionezi situatia? Tu ce simti cand sotul pleaca? Este important de vazut si asta.
    Daca crezi ca este foarte dificil de gestionat acum si ce simti tu si ce simte micuta, ai putea apela la un psiholog pentru a primi sprijin in aceasta perioada.
    Sper sa iti fie de folos!

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI