Risc diabet gestational

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Mara Văduva acum 1 an, 3 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

Petrescu Andra
    Participant

Mamici, in urma analizelor cu glucoza mi s-a spus ca am glicemia cam ridicata adica 174 de mg/dL. Trebuie sa repet analiza peste doua saptamani si atunci mi-au zis ca imi pot spune cu siguranta daca este vorba de diabet gestational. Mi-au spus ca se poate tine totul sub control cu un regim alimentar dar ca se poate ajunge si la insulina daca valorile nu scad.

Nu inteleg cum pot avea diabet, nu sunt genul care sa manance multe dulciuri sau fainoase…s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, ma poate sfatui in vreun fel daca mi se confirma ca am diabet gestational?

Multumesc!

Facebook Profile photo
    Mara Văduva
    Participant

Si eu eram destul de la limita sa zic asa, in general iese valoare mare, cu un regim de viata echilibrat (miscare, consum suficient de apa, fructe si legume) nu e nicio problema, iar diabetul gestational nu e periculos, de asemenea dr ginecolog trebuie informat, dar nu e deloc sa spun asa, vital.
    Eu chiar am fost mare consumatoare de dulciuri si am nascut un copil perfect sanatos.

Medicii, din dezinformare ori nepasare, in general au tendinta sa panicheze oamenii/pacientii.
    Succes!
    Nastere usoara!

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

durerile abdominale în sarcină

Durerile abdominale în sarcină. De ce apar și când sunt urgență...

De ce apar durerile abdominale în sarcină. Simptomele lor sunt normale sau ai nevoie de consultul de urgență al unui medic? Unele dureri abdominale apărute...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI

Un parinte informat este un parinte relaxat

Aboneaza-te cu Facebook
Bifeaza ce te intereseaza: