Sfaturi colicile bebelusului

Acest subiect conține 6 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Facebook Profile photo Pi Si Ca acum 1 an, 9 luni.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)
  • Autor

Ana Nicoleta
    Participant

Buna mamici! Avem 2 sapt de viata si deja ne supara colicile. Ne doare burtica tare dupa ce papam.Daca as putea i-as lua durerea cu mana 🙁 Voi cum v-ati descurcat cu colicile? Ce v-a ajutat?

Pup!

alexa85
    Participant

Pe noi ne-a ajutat Espumisan, la sfatul medicului, si il linisteste baita sau plimbarea prin casa in brate, cand e ora de colici. Am auzit ca si plimbatul cu caruciorul sau masina merge la multi beblusi, dar la noi n-a mers.
    Incearca sa suni medicul sa intrebi ce recomanda, ca am auzit si medicamente dar si ceaiuri, daca esti mai naturista. Si in rest, incearca plimbari, baita, leganat, vorbit, cantat, sau sa-i atragi atentia cu un zgomot (zornaitoare, aspirator, radio).
    Succes, si putere, ca o sa treaca, chiar daca acum ni se rupe inima cand ii auzim plangand 🙂

alexa85
    Participant

Am uitat sa mai adaug cateva sugestii.

Mangaiat burtica in sensul acelor de ceasornic sau de sus in jos, sau un fel de gimnastica – il intizi pe spate, faci cateva pedalari cu picioarele si porma ii duci genunchii spre piept, cica ajuta la eliminarea de gaze, dar cel mai probabil e cam micut la varsta asta sa stea linistit, eu am putut abia de la 10 saptamani asta.

Mai ajuta si caldura pe burtica, ori o carpa incalzita cu fierul cat sa fie calda, dar nu fierbinte, nici macar „suportabila”, ca ei nu suporta ce suportam noi; ori tinut burtica pe burtica in brate, de tine sau altcineva, cu nota ca la mami stie bataia inimii si mirosul si poate ajuta mai mult.

Am zis de ceai, si adaug baby drink, am auzit ca ajuta, cu mentiunea ca eu i-am dat doua saptamani la sfatul rudelor si medicilor de o generatie mai mari, dar acum nu se recomanda nici un ceai pana la 6 luni, desi mai de mult se recomanda si ceai si apa cam de la o luna. Asa ca as lasa asta ca ultima optiune, ca pierde o masa hranitoare pentru un biberon de ceai, daca nu si mai mult. Am mai auzit si incercat lapte praf facut in ceai slab in loc de apa ca sa nu piarda o masa, care a ajutat putin la noi. Si medicamente diluate in lapte am auzit, dar pentru toate astea zic sa intrebi pediatrul ca stie mai bine.

Si bininteles, suzeta daca o accepta si vrei sa ii dai, macar pana ajunge la supt degetele daca esti impotriva ei.

O sa dureze ceva pana gasesti ce il ajuta, si s-ar putea sa se schimbe de la zi la zi ce vrea, dar sper ca te ajuta lista 🙂

Ana Nicoleta
    Participant

Multumesc mult Alexa pentru sfaturi. Espumisan ne-a dat si noua pediatru insa nu pare sa functioneze … plimbarea in brate prin casa pare sa ne mai calmeze. O sa mai incerc si alte sfaturi date de tine – mangaiatul pe burtica, caldura pe burtica … sa vedem ce merge si la noi si revin sa-ti povestesc.

Merci inca o data!

bambucea
    Participant

Buna. La noi a functionat Sab Simplex ( 15 picaturi de 7 ori pe zi, inainte de masa) si Gripe Baby Water ( 5 ml, de 3 ori pe zi, inainte de masa). Medicul ne-a spus ca a functionat in 99% din cazuri si a functionat si la noi. Sper sa gasiti solutia cea mai buna. O zi frumoasa.

ioana si rose
    Participant

Buna.Si noi am avut colici doar pt cateva zile.noi am baut amandoua ceiut din seminte de marar si durerile au disparut in 2 zile.Si dupa am baut doar eu pt inca o luna si nu am mai avut probleme. Or mine am preparat ceaiul cu o lingurita plums cu varf la o cana de ceai si pt piticoata o lingurita rasa la o cana de ceai(aprox.200 ml de apa) si I-am dat de 3 ori pe zi cate5-10 ml.sper sa va die de folos.Sa cresteti mari si sanatosi!

Facebook Profile photo
    Pi Si Ca
    Participant

Incearca Protectis.pe noi a fost singurul care ne a ajutat .asta dupa ce am incercat o.intreaga farmacie.iar daca e hranit bebe cu lapte praf Protectis si biberonul.anticolici fac minuni

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

simptome ale sarcinii

Simptome mai puțin comune ale sarcinii

Simptomele sarcinii sunt cunoscute și recunoscute de aproape orice femeie. Există, însă, câteva simptome mai puțin comune, pe care le-ai putea avea înainte chiar...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI