Somnul bebelusului

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  Laura Vlad acum 2 ani, 1 lună.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor

Angelica Meleaca
    Participant

Dragi mamici, am un bebelus de 3l si 2s, de ceva vreme avem probleme cu somnul din timpul zilei. Adoarme si dupa fix 30 min se trezeste, continui sa il legan dar scanceste, se agita , casca, se freaca la ochi..pana la urma adoarme dar are un somn agitat, isi suge limbuta, sau manuta si timp indelungat ne chinuim asa pana mai adorme, mai scanceste…
    Daca nu as insista dupa cele 30 de min de somn ar fi obosit si nu m as intelege deloc cu el.
    Noaptea doarme putin mai bine.
    Somnul bebelusului de peste zi ma epuizeaza.
    S-a invatat in brate, dar el a luat mult in greutate iar eu am slabit destul de mult si nu reusesc sa-l mai tin tot timpul in brate. Il adorm pe picioare dar nici asa nu ii place…
    Astept sfaturi de la voi
    Multumesc

A mea are tot cam aceasi varsta. Dupa 30 min pe ceas se trezeste plangand. Pe acum fac ei un salt in dezvoltarea cognitiva si sper ca din cauza asta e asa…pana trece, ma asigur ca aduna vreo 2 ore de mini sieste din astea 🙂

Laura Vlad
    Participant

Buna :). Eu pot povesti ce da rezultate la bebelusul meu de 5 luni. Consider in primul rand ca este foarte utila suzeta, pe care nu am folosit-o deloc la primul copil (care acum are 2.5 anisori). Datorita unor probleme severe de reflux gastro-esofagian am gasit util sa-l adorm peste zi in scoica si am observat ca daca il adorm in pat (sau intr-un balansoar) se trezeste mai repede si tresare, pare sa aibe senzatia de picaj in gol. Cred ca scoica, datorita peretilor in care isi baga nasucul, ii creeaza impresia de siguranta, de protectie. Ii dau suzeta, ii pun o jucarie moale pe fata (intr-o parte) si adoarme singurel in cele mai multe cazuri. Voi incerca sa il culc in patut cu niste perne in laterale. Foarte linistit mai adoarme afara, in marsupiu si dupa o vreme il transfer in carut. In carut adoarme daca se joaca in prealabil o vreme.
    Cred ca trebuie urmarit in principiu care este ciclul lui de somn si culcat inainte de a devenit epuizat.
    Cu baiatul cel mare a fost o adevarata provocare somnul de peste zi cat a fost bebelus (acum doarme foarte bine la amiaza) …solutia a fost in carut afara si mai tarziu in carut in casa (pesemne ca le plac locurile stramte cand sunt bebelusi).
    Mult succes!

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

diabetul gestaţional

Lucruri pe care nu le ştiai despre diabetul gestaţional

Probabil cunoşti lucruri generale despre diabetul care poate să fie diagnosticat în timpul celor nouă luni de sarcină. De ce apare diabetul gestaţional, este...

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI