Vrea un copil iar eu nu sunt pregatita - Totul Despre Mame

Vrea un copil iar eu nu sunt pregatita

Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Dorina acum 1 an, 7 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor

MCostea
    Participant

M-am casatorit acum 2 ani cu sotul meu, un barbat matur, influent cu 25 de ani mai mare ca mine. Desi exista aceasta diferenta de varsta ne iubim foarte mult, ne respectam si ducem o viata frumoasa.

In ultimul timp imi spune ca ar vrea un copil, ca ar fi fericit daca i-as indeplini aceasta dorinta. Problema este ca eu inca nu ma simt pregatita, am 25 de ani si inca ma preocupa cariera dar si iesirile cu prietenii, sa vad ce este in lumea asta larga, simt ca nu este momentul sa am un copil. Il inteleg si pe el, ca are o varsta, ca isi doreste acest copil din tot sufletul.

Cum as putea sa-i explic ca eu inca nu ma simt pregatita sa am un copil fara sa ii ranesc sentimentele, fara ca aceasta relatie sa aiba de suferit?

Dorina
    Participant

Nu stiu cum ai putea sa-i explici ca nu esti pregatita sa ai un copil cata vreme va iubiti foarte mult, va respectati si duceti o viata frumoasa, iar el are 50 de ani.

Nu cred ca explicatii asteapta.

Dar pot sa-ti garantez ca un copil nascut intr-o familie in care parintii se iubesc, se respecta si duc o viata frumoasa, nu o sa fie niciodata o frana in calea carierei, a iesirilor cu prietenii sau a cunoasterii lumii. Dimpotriva, ‘calatoria’ in trei (sau mai multi, in familie) este mai interesanta si viata ta de femeie (sotie si mama, pe langa cariera), implinita. Un copil, din secunda in care il tii in brate pentru prima oara, iti schimba pentru totdeauna prioritatile, te face mai bun.

Ai facut o alegere, in cunostinta de cauza – ma refer la faptul ca ti-ai legat viata de un barbat probabil de varsta tatalui tau; dupa parerea mea, dorinta lui este mai mult decat justificata, in timp ce abordarea ta, in conditiile date (adica spui ca il iubesti si il respecti), are o doza de egoism. Cat sa astepte? Pana face 55? Sau 60? Sau….Daca aveai 18 ani, se putea intelege….

Probabil nu este raspunsul pe care il astepti; nu stiu sa raspund ‘cum sa-i explici’, dar ai putea incepe sa te pregatesti…. Pentru ca merita!

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CELE MAI CITITE

APLICAȚII UTILE PENTRU PĂRINȚI